PAP/Andrzej Grygiel

W wielu miejscach Polski odbyły się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego

Dziś, 15 sierpnia, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Uroczystości odbywały się niemalże w całej Polsce. Centralne obchody z udziałem władz państwowych wyjątkowo w tym roku miały miejsce w Katowicach.

W tym roku przypada 100. rocznica pierwszego Powstania Śląskiego. Aby uczcić bohaterską walkę Ślązaków o polskość swoich ziem, w tym roku centralne uroczystości Święta Wojska Polskiego zorganizowano w Katowicach.

Zanim jednak rozpoczęły się śląskie uroczystości, wczesnym rankiem hołd żołnierzom oddano przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Odbyła się tu uroczysta odprawa posterunku honorowego. Wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie złożył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 

– Jesteśmy winni wdzięczność naszym przodkom za ich postawę, za ich oddanie, za ich poświęcenie. Pamiętamy o nich. Ale dzisiejszy dzień to dzień Wojska Polskiego, a więc dziękujemy dziś także żołnierzom Wojska Polskiego – tym, którzy dziś stoją na straży bezpieczeństwa Polski i Polaków – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Uroczystą Mszę świętą za Ojczyznę sprawowano w katowickim kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza Królewicza. We Mszy św. uczestniczyli: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu, liczni ministrowie i generalicja. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego ks. bp Józef Guzdek.

Budujmy przyszłość narodu na fundamencie trwałych wartości. Nie eksperymentujmy. Już na poziomie myśli bądźmy niepodlegli, a nie ulegli. Bądźmy ludźmi wolnego serca i samodzielnej myśli. Uczmy się od innych, ale pozostańmy wierni sprawdzonym wartościom – mówił ks. bp gen. Józef Guzdek. 

W południe na katowickim placu Bolesława Chrobrego prezydent Andrzej Duda wręczył nominację pięciu oficerom Wojska Polskiego na stopnie generalskie oraz stopień admiralski.

– To najwięcej, co można osiągnąć przy tym wyborze życiowym, wyborze służby Rzeczpospolitej i służby polskiemu narodowi z bronią w ręku, po to, by stawać w jego obronie. Po to, by także realizować to, co tak ważne było w naszej historii – za wolność naszą i waszą – akcentował prezydent.

Andrzej Duda zdementował doniesienia medialne o możliwości obniżenia wojskowych emerytur.

– Nigdy nie podpiszę ustawy, która będzie godziła w to, co otrzymują ci, którzy służyli Rzeczypospolitej i w ich najbliższych, którzy po nich pozostali – zadeklarował Andrzej Duda.

Uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego odbyły się także w wielu innych miastach, m.in. w Białymstoku. Przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego wręczono nominacje na wyższe stopnie wojskowe i nagrody resortowe.

Odbyła się defilada żołnierzy. Major Jan Busłowicz, komendant Garnizonu Białystok, podkreślił, że wolność wymaga nieustannej obrony i gotowości. Żołnierz potrzebny jest w każdym momencie funkcjonowania państwa.

– Oddajemy cześć naszym poprzednikom, tym, którzy walczyli w wojnie obronnej 1920 roku, ale też przez całe dzieje naszej państwowości i tym, którzy służyli w okresie pokoju, poprzedzając nas – mówił mjr Jan Busłowicz.

Jutro prezydent weźmie udział w uroczystościach upamiętniających powstania śląskie.

Edward Jasnosz/TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl