fot. PAP/Marcin Bielecki

Szczecin: Podpisano umowy ws. II etapu zabudowy nowych rozjazdów kolejowych

W Szczecinie podpisano umowy ws. II etapu zabudowy nowych rozjazdów kolejowych o podwyższonym standardzie konstrukcyjnym. Inwestycja zapewni płynne i bezpieczne kursowanie pociągów z prędkością do nawet 160 km/h. W zawarciu umów na inwestycję wzięli udział m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński oraz minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Jerzy Kwieciński wskazał, że wszystkie tego typu przedsięwzięcia są w trosce o zrównoważony rozwój Polski.

To jest projekt dla mieszkańców naszego kraju. Musimy dbać o nasze bezpieczeństwo i jakość naszych przejazdów. Chcielibyśmy, żeby do historii przeszły informacje o tym, że znowu przydarzył się na przejeździe kolejowym niebezpieczny wypadek. Ten projekt na pewno znacząco poprawi naszą infrastrukturę kolejową i przejazdy kolejowe w całym kraju – powiedział Jerzy Kwieciński.

Szczególnej modernizacji rozjazdów kolejowych wymaga Szczecin i woj. zachodnio–pomorskie. Tam powstaną 42 nowe konstrukcje.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński zwrócił uwagę, że inwestycja ma ogromne znaczenie dla Pomorza Zachodniego.

42 rozjazdy – to na pewno oznacza uratowanie iluś istnień na bezpiecznych przejazdach. To oznacza podniesienie poziomu bezpieczeństwa i poziomu komfortu. Tutaj, na Pomorzu Zachodnim, zmienia się nie klimat czy nastawienie, ale zmienia się realne podejście rządu do, jak to się mówiło kiedyś: „terytoriów peryferyjnych”, a dziś mówimy, że tu Polska się zaczyna. W końcu nadrabiamy te dziesiątki lat zaniechań – zaznaczył minister Brudziński.

Łącznie w Polsce zmodernizowane mają zostać łącznie 254 rozjazdy kolejowe. Od marca tego roku zamontowano już 120 nowych konstrukcji,

W przygotowanie projektu włączyło się m.in. Centrum Unijnych Projektów Transportowych i PKP PLK.

 RIRM

drukuj