fot. PAP/Jacek Turczyk

Światło Zmartwychwstałej Ojczyzny – niezwykłe dzieje Świecy Niepodległości

12 listopada 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej odbędą się obchody ku czci 100. rocznicy zapalenia Świecy Niepodległości w Warszawie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 2018 roku prezydent Andrzej Duda zapalił Świecę Niepodległości podczas Mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej. Jest to mało znany symbol trwania i żywotności tradycji polskiej państwowości chrześcijańskiej. Związana z niepodległością Polski świeca nie wywołuje głębszych skojarzeń i refleksji w świadomości wielu Polaków, chociaż jej losy są bardzo wymowne, symboliczne, a nawet zawierają wymiar proroczy.

Pojawiła się ona jako wotum wdzięczności społeczeństwa polskiego za kanonizację pierwszego polskiego męczennika św. Jozafata Kuncewicza, biskupa oraz jednego z Patronów Polski. Opiece Świętego zawierzali swe czyny polscy żołnierze, walczący pod chorągwiami królów z dynastii Wazów, Jana III Sobieskiego, powstańcy listopadowi i styczniowi. Dokonując w niezwykle uroczystej asyście kanonizacji św. Jozafata, bł. papież Pius IX przyjął dar od Polaków świece z wizerunkiem NMP Niepokalanej i w krótkim czasie zawiózł osobiście do Kolegium Polskiego w Rzymie, polecając zakonnikom Zmartwychwstańcom, by we właściwym czasie zawieźli świecę do Warszawy (stolicy już wolnego kraju). Taka okazja się nadarzyła w 1920 roku, kiedy pierwsi po odzyskaniu niepodległości przez Polskę kardynałowie – Edmund Dalbor i Aleksander Kakowski – przybyli do Rzymu i odebrali od księży zmartwychwstańców tę papieską relikwię. Po przewiezieniu do Warszawy Świeca Niepodległości uroczyście została zapalona w katedrze św. Jana w obecności najwyższych dostojników państwa i Kościoła. Obecnie Świeca Niepodległości znajduje się w Świątyni Opatrzności Bożej i jest zapalana w każdą kolejną rocznicę Niepodległości Polski. Stała się jednym z symboli Polski chrześcijańskiej, Polski suwerennej, Polski łączącej tradycję Kościoła zachodniego i wschodniego.

Z racji na ograniczenia epidemiologiczne w 2020 roku nie było możliwości należytego uczczenia setnej rocznicy zapalenia po raz pierwszy w Warszawie Świecy Niepodległości, dlatego w tym roku Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego wraz z Fundacją Myśli Narodowej, Centrum Opatrzności Bożej, Centrum Ucrainicum KUL, Muzeum Niepodległości organizują uroczystości poświęcone jubileuszowi, o którym nie wolno zapomnieć.  Nazajutrz po święcie Niepodległości 12 listopada 2021 roku w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jozafata o godz. 10.00 odbędzie się modlitewne spotkanie w Świątyni Opatrzności Bożej, zawierzające Polskę jej wielkiemu patronowi i męczennikowi za jedność chrześcijan. Następnie w sali w Centrum Opatrzności Bożej odbędzie się sympozjum naukowe, przedstawiające niezwykłe losy Świecy Niepodległości jak też patrona polski św. Jozafata.

Po zakończeniu obrad nastąpi promocja książki prof. Włodzimierza Osadczego i ks. Andrzej Gieniusza CR „Unii i Polski ozdoba i chwała”, poświęconej niezwykłym losom świecy, która była zapowiedzią odrodzenia Polski.

Unii i Polski Ozdoba i Chwała_cover_8-X-1 (okładka książki prof.)

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć [tutaj].

Włodzimierz Osadczy/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl