fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Studenci zza granicy zainteresowani nauką w Polsce

Mimo epidemii koronawirusa, dużym zainteresowaniem cieszą się programy wymiany akademickiej. Zagraniczni studenci, chcący uczyć się w Polsce, złożyli kilka razy więcej podań w porównaniu do ubiegłego roku.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rekordowe zainteresowanie odnotowała w czterech programach studenckich, w ramach których zazwyczaj do Polski przyjeżdża rocznie około 800 studentów na studia I i II stopnia. Mimo epidemii koronawirusa żacy złożyli w niektórych programach kilka razy więcej podań niż w roku ubiegłym. Dotyczy to zarówno studentów polskiego pochodzenia, jak i kandydatów z krajów rozwijających się, takich jak choćby Indonezja, Kolumbia, Meksyk, Wietnam czy kraje Azji Centralnej.

Natomiast na to, ilu ostatecznie studentów przyjedzie podjąć kształcenie do Polski, wpłyną różne czynniki, takie jak m.in. otwarcie granic przez poszczególne kraje czy zasady rekrutacji cudzoziemców przez uczelnie. Przewidziane w ramach oceny wniosków rozmowy kwalifikacyjne odbędą się zdalnie, w formie wideokonferencji. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej nie zawiesza również wsparcia dla naukowców z polskich ośrodków naukowych. Ci, którzy chcą rozwijać kariery w zagranicznych instytucjach badawczych, będą mogli zrobić to w przyszłym roku.

TV Trwam News

drukuj