fot. twitter.com

Dobiega końca termin na zgłaszanie uwag do nowelizacji prawa o ruchu drogowym

Dziś mija termin na zgłaszanie uwag do nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Projekt ma uregulować zasady poruszania się urządzeń transportu osobistego po drogach. Jednym z założeń jest zrównanie elektrycznych hulajnóg z rowerami. 

Według jednego z dzienników oznacza to, że będą one musiały poruszać się po kontrapasach, co może okazać się niebezpieczne dla najmłodszych użytkowników.

Eksperci uspakajają jednak, wskazując na pewną prawidłowość poszerzenia przepisów: zarówno rowerzysta jak i użytkownik e-hulajnogi są tak samo niechronionymi uczestnikami ruchu.

Projekt ma przede wszystkim zwiększać bezpieczeństwo na drogach – podkreśla minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak dodaje, przy dużej liczbie e-hulajnóg i braku regulacji dochodziło do kontrowersyjnych sytuacji z udziałem pieszych.

– Dochodziło do takich historii, że nawet potrącona piesza przez człowieka jadącego na hulajnodze elektrycznej została przez policjantów skazana jako winna temu zdarzeniu. Stało się to na chodniku, stało się to w ciągu pieszym, wzdłuż drogi, a przyczyną takiej decyzji policji było to, że nie ma usankcjonowanych relacji tych urządzeń i osób poruszających się na nich, więc potraktowano człowieka jadącego na hulajnodze jak zwykłego pieszego, a kobietę, która ponoć nagle zmieniła kierunek ruchu – jako sprawczynię tej kolizji, tego zdarzenia. Uznaliśmy, że tego typu sytuacje są niedopuszczalne – mówi Andrzej Adamczyk.  

Projektowane przepisują opisują m.in. jakie warunki powinien spełniać poruszający się na e-hulajnodze, określa dopuszczalną prędkość i rodzaj jezdni.

Trzy kraje UE, m.in. Niemcy, wprowadziły regulacje dotyczące Urządzeń Transportu Osobistego. Polski resort infrastruktury chce, by wkrótce przepisami zajął się rząd.

RIRM

drukuj