PAP/Darek Delmanowicz

Kolejne ofiary koronawirusa w Polsce. Liczba zakażonych przekroczyła już 5 tysięcy

Liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce przekroczyła 5 tys. Resort zdrowia poinformował o kolejnych 205 nowych przypadkach zarażenia i kolejnych 23 zgonach. W wyniku epidemii w naszym kraju zmarło już 159 osób.

Według prognozy, szczyt zakażeń na COVID-19 w Polsce nastąpi w okolicach 25 kwietnia. Wtedy możemy spodziewać się około 9 tys. przypadków. Dlatego ważne jest, aby Polacy dalej przestrzegali zaleceń rządu, które najprawdopodobniej w czwartek zostaną przedłużone na kolejny okres – poinformował w Polskim Radiu minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Obecne zalecenia się kończą w Wielką Sobotę i będziemy komunikowali dzisiaj lub jutro co dalej, jakie te dalsze obostrzenia będą – mówił szef resortu zdrowia.

Następne dni i tygodnie będą trudne dla całego społeczeństwa. Pomimo zbliżających się świąt czy poprawy pogody, trzeba będzie pozostać w domach.

– Teraz zamknięte są lasy, są zamknięte równego rodzaju skwery, parki, siłownie napowietrzne i rożnego rodzaju inne miejsca, tam właśnie, gdzie nie powinni gromadzić się ludzie. Policjanci sprawdzają, czy właśnie nie dochodzi tam do zgromadzenia. Zostały już wystawione pierwsze mandaty – przekazał nadkom. Maciej Stęplewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Dopóki rząd nie będzie miał pewności, że życiu Polaków nic nie zagraża, to nadal będą obowiązywały wprowadzone restrykcje.

– Wtedy poluźnimy te reguły, jeżeli będziemy mieli pewność, że to nie będzie zagrażało życiu i zdrowiu naszych obywateli – podkreślał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Polska z epidemią koronawirusa zmaga się już od ponad miesiąca. Obecnie szczególnie trudna sytuacja panuje w domach opieki społecznej.

– Od 1 kwietnia jesteśmy objęci kwarantanną w domu pomocy społecznej, natomiast każdego dnia sytuacja stawała się coraz bardziej dramatyczna. Dzisiaj otrzymaliśmy wyniki z laboratorium z Warszawy, z którego wynika, że 3/4 mieszkańców i połowa personelu jest zakażonych koronawirusem – powiedział Marek Beresiński, dyrektor DPS w Tomczycach.

Z brakami w sprzęcie i środkach ochrony osobistej wciąż zmagają się szpitale. Stąd płynie apel lekarzy do wszystkich obywateli z prośbą o przestrzeganie zaleceń rządu, co będzie najlepszą formą pomocy służbom medycznym – zaznaczył prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

– Musimy naprawdę bardzo, bardzo na siebie uważać. To będzie dla nas też pomoc ogromna, bo będzie mniej chorych, mniej kłopotów, mniej chorych w szpitalach, mniej chorych pod respiratorem – wskazał dr Michał Sutkowski.

Epidemia koronawirusa uderza nie tylko w służbę zdrowia. Z kryzysem zmaga się cała gospodarka w kraju. Dlatego premier Mateusz Morawiecki obiecał, że jeśli dotychczasowa pomoc nie będzie wystarczająca, to rząd wprowadzi kolejne rozwiązania.

– Jak trzeba będzie, będziemy pomagać dalej, będziemy wyciągać kolejne armaty z naszego arsenału – zapewnił szef polskiego rządu.

Jedną z form takiej pomocy jest aplikacja stworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji – ProteGo, która ma pozwolić na kontrolowanie i zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jednak, aby to rozwiązanie było skuteczne, konieczna jest solidarność całego społeczeństwa.

TV Trwam News

drukuj