fot. PAP/EPA

Oszuści wykorzystują czas pandemii

Czas walki z koronawirusem to świetna okazja dla oszustów chcących wykorzystać nasz strach i naiwność. Lekarze przestrzegają: pod żadnym pozorem nie kupujmy środków reklamowanych jako cudowny lek na koronawirusa.

W grupie najwyższego ryzyka są osoby powyżej 60. roku życia. Dlatego szczególnie do nich skierowany jest apel o pozostanie w domu. Wiedzę należy czerpać jedynie ze sprawdzonych źródeł, czyli od służb państwa. Wiedzę dotyczącą nie tylko obecnej sytuacji w Polsce, ale także metod walki z wirusem. Nie ma obecnie szczepionki ani żadnego medykamentu zwalczającego koronawirusa. Osoby twierdzące, że mogą nam taki lek sprzedać, to oszuści. W ten sposób stracimy nie tylko pieniądze, ale także możemy narazić nasze zdrowie.

W najlepszym razie kupimy środek bez żadnej wartości dla zdrowia – mówi farmakolog kliniczny dr Leszek Borkowski ze Szpitala Wolskiego w Warszawie.

– Zalecam daleko idącą wstrzemięźliwość. Jest wiele reklam, które – powiem wprost – żerują na osobach, które z racji innego wykształcenia nie mają fachowego rozeznania. Nie ma preparatów, które mogłyby nas uchronić. Gdyby takie preparaty były, to w każdym kraju rozdawano by je za darmo – wyjaśnił dr Leszek Borkowski.

W tych dniach seniorzy nie powinni opuszczać domów, a w razie konieczności wyjścia, unikać zatłoczonych miejsc. Warto, aby bliscy lub znajomi pomogli w zrobieniu zakupów i załatwieniu najpilniejszych spraw.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj