fot. https://pixabay.com/pl/photos/osoby-ma%C5%82o-ch%C5%82opiec-dziecko-731165/

[TYLKO U NAS] M. Pawlak: W czasie epidemii pogorszyła się sytuacja dzieci; odebraliśmy im swobodę. Pomocą jest dziecięcy telefon zaufania

W ostatnich miesiącach pogorszyła się sytuacja dzieci, które często nie mają z kim porozmawiać, są długo zamknięte, a rodzice niekiedy nie reagują na ich problemy. Pojawia się przemoc internetowa i rówieśnicza. W czasie epidemii odebraliśmy dzieciom swobodę. Pomocą jest dziecięcy telefon zaufania – powiedział Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak, na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia”.

Warszawski sąd apelacyjny zawyrokował o wydaniu 8-letniej dziewczynki do austriackiego domu dziecka, mimo że zeznawała, że była tam bita. Rzecznik Praw Dziecka wniósł do Sądu Najwyższego o kasację. [czytaj więcej]

– Jeżeli jest rodzina związana więzami krwi, uczuciami, miłością i domowym ciepłem, to powinniśmy się przede wszystkim tym kierować, a nie wnioskami austriackiego Urzędu ds. Dzieci i Młodzieży. Podpisałem wniosek o wstrzymanie wykonalności (wyroku – red.) do czasu rozpatrzenia przez Sąd Najwyższy mojej skargi kasacyjnej, żeby nie robić dziecku dodatkowej traumy. Rozpatrzenie może potrwać kilka miesięcy – wyjaśnił Mikołaj Pawlak.

Rzecznik Praw Dziecka poinformował, że co drugi nastolatek padł ofiarą przemocy rówieśniczej, co szósty się okaleczał, 7 proc. przyznało się do próby samobójczej, a ponad 600 tys. młodych ludzi potrzebuje natychmiastowej pomocy psychiatrycznej.

– W ostatnich miesiącach, szczególnie w czasie pandemii, pogorszyła się sytuacja dzieci, które często nie mają z kim porozmawiać, są długo zamknięte, a rodzice niekiedy nie reagują na ich problemy. Pojawia się przemoc internetowa i rówieśnicza. Stąd decyzja, żeby dotychczasowy dziecięcy telefon zaufania (800 12 12 12) działał całą dobę we wszystkie dni tygodnia. Wprowadziliśmy też nowe narzędzie – czat internetowy, który umożliwia komunikowanie się z pracownikami mojego biura (prawnikami, pedagogami, psychologami, ekspertami od kontaktów z dziećmi) po to, żeby zapobiec niektórym nieszczęściom, wesprzeć system edukacji i pomocy psychologicznej – powiedział gość Radia Maryja.

Systemy wsparcia nie domagają w najtrudniejszych sytuacjach. Słyszymy o samobójstwach, próbach samobójczych. To wynika z dyskryminacji, hejtu, czasem z braku zrozumienia czy trudnej sytuacji rodzinnej – kontynuował.

– W czasie epidemii odebraliśmy dzieciom swobodę. W wielu przypadkach to pierwsze pokolenie dzieci, które nie zaznało ograniczeń. Obecna sytuacja mocno im doskwiera. Telefon tutaj pomaga. Jest na to duże zapotrzebowanie – podkreślił Mikołaj Pawlak.

Rzecznik Praw Dziecka zaapelował do Ministerstwa Zdrowia o objęcie wcześniaków programem skoordynowanej opieki zdrowotnej.

– Dzieci, które rodzą się przedwcześnie, jest ok. 4-5 tysięcy rocznie. Ze względu na pandemię w wielu przypadkach jest utrudniana pomoc lekarska. (…) Wcześniaki mają różnego rodzaju deficyty. Jeżeli zapobiegniemy im na samym początku, jeżeli rehabilitacja zostanie podjęta bezzwłocznie, to mogą być one całkowicie zdrowe i mogą być obywatelami, którzy będą wspierali nasze społeczeństwo. Brońmy życia od poczęcia i po urodzeniu, na każdym etapie z równą siłą i determinacją – zaapelował Rzecznik Praw Dziecka.

Cała rozmowa z Mikołajem Pawlakiem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl