fot. TT/EpiskopatNews

386. Zebranie Plenarne KEP: 30 lat katechezy w szkole oraz kwestie związane z koronawirusem

30 lat katechezy w szkole, kwestie związane z koronawirusem, 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II i przygotowanie do beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego – to główne tematy 386. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w dniach 12 – 13 marca w Warszawie, poinformował rzecznik KEP, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Podsumowanie 30 lat obecności katechezy w szkole to jeden z głównych tematów najbliższego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi zapoznają się z badaniami nt. katechezy. Ks. Paweł Rytel-Andrianik przypomniał, że nauczanie religii w polskich szkołach jest czymś naturalnym. Wyjątkiem był okres ok. 30 lat podczas reżimu komunistycznego, który pozbawił uczniów tej możliwości. Po upadku komunizmu nauczanie religii wróciło do szkół już 1990 roku. Dodał, że warto spojrzeć na katechezę z perspektywy 30 lat jej od jej powrotu do placówek edukacyjnych.

„Katecheza dobrze wpisała się w system szkolny. To właśnie na niej dzieci i młodzież mogą znaleźć odpowiedzi na różne egzystencjalne pytania, które ich dotyczą. Nic więc dziwnego, że rodzice bardzo sobie cenią te zajęcia” – zaznaczył rzecznik Episkopatu.

Kolejnym ważnym tematem obrad będą kwestie związane z koronawirusem. Rzecznik Episkopatu podkreślił, że Kościół od początku angażuje się w działania mające na celu ochronę przed tą epidemią. Przypomniał, że jeszcze przed zidentyfikowaniem tego wirusa w Polsce w niedzielę 1 marca w kościołach był czytany list Ministra Zdrowia informujący jak reagować w sytuacji zagrożenia koronawirusem. W tym samym czasie Przewodniczący Episkopatu wydał komunikat tej sprawie, w którym m.in. zalecał zachowanie daleko idącej ostrożności i zaapelował o modlitwę. Ks. Paweł Rytel-Andrianik dodał: „W sytuacji pojawienia się koronawirusa w Polsce Przewodniczący Episkopatu ks. abp Stanisław Gądecki wydał drugi komunikat, podając konkretne wskazania, które są zgodne z zaleceniami służb sanitarnych. Zebranie plenarne jest bardzo dobrą okazją, aby te kwestie omówić w gremium księży biskupów” – powiedział rzecznik Episkopatu.

Podkreślił też, że w roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego biskupi zajmą się przygotowaniami do tych ważnych uroczystości dla Kościoła w Polsce i całego kraju.

„To nasi wielcy rodacy, którzy zapisali się w historii naszego narodu, a nawet całego świata. Stąd tak ważne są przygotowania do tych uroczystości, czyli 18 maja – dnia urodzin św. Jana Pawła II i 7 czerwca – dnia beatyfikacji ks. kard. Wyszyńskiego” – dodał ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Poinformował również, że pierwszego dnia obrad Przewodniczący Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki mówił będzie o wyzwaniach duszpasterskich Kościoła w Polsce. Biskupi zajmą się także sprawami Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży ks. abp. Wojciecha Polaka. Ks. Rytel-Andrianik dodał: „Pierwszy dzień 386. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski zakończy się uroczystą Eucharystią w Świątyni Opatrzności Bożej. Mszy św. przewodniczyć będzie ks. abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi ks. kard. Stanisław Dziwisz”.

Biskupi zajmą się także sprawami Caritas Polska i wysłuchają sprawozdania z pierwszego posiedzenia obrad „Drogi Synodalnej” Kościoła w Niemczech.  Zaplanowano również wystąpienie ks. abp. Stanisława Budzika, przewodniczącego Komisji Nauki Wiary i ks. bp. Wiesława Śmigla, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu ds. Rodziny.

Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski zakończy się w piątek po południu. Po obradach zostanie wydany komunikat.

BP KEP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl