PAP/EPA

W wielu krajach trwa luzowanie obostrzeń; trudna sytuacja epidemiczna w Indiach

Stany Zjednoczone zniosły obowiązek noszenia maseczek dla osób zaszczepionych. Grecja otwiera sezon turystyczny. Nie wszędzie jednak sytuacja napawa optymizmem. Indie nadal notują wysoki wskaźnik liczby zakażonych.

Pandemiczny świat powoli wraca do normalności. Grecja otwiera się na podróżnych inaugurując sezon turystyczny. W weekend Włochy otworzą większość swoich plaż. Obywatele państw Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Izraela przyjeżdzający do Włoch nie będą musieli od niedzieli odbywać kwarantanny. Ograniczenia związane z podróżami zgarniaczami luzują też Niemcy. W Stanach Zjednoczonych zniesiono obowiązek noszenia maseczek dla osób w pełni zaszczepionych. To wielki dzień dla Ameryki – mówi prezydent USA, Joe Biden.

– To zalecenie obowiązuje niezależnie od tego, czy jesteś w środku, czy na zewnątrz. Myślę, że to wielki kamień milowy i wspaniały dzień. Stało się to możliwe dzięki niezwykłemu sukcesowi, jaki odnieśliśmy w tak szybkim zaszczepieniu wielu Amerykanów – mówił Joe Biden.

Tymczasem w Indiach sytuacja związana z pandemią wciąż jest bardzo trudna. Rząd zwiększył liczbę wykonywanych testów. Ma to pomóc w skutecznym ograniczeniu transmisji wirusa w strefach wysokiego ryzyka. System opieki zdrowotnej jest jednak niewydolny.

– Bombaj to przeludnione miasto i całe obciążone pracą. Spadło to na kilku z nas. Ludzi nie obchodzi, że jesteś zmęczony lub śpiący. Dzwonią do nas o 2, 3 w nocy z pytaniem o wyniki testów – powiedział Mohit Shukla, indyjski lekarz.

W ciągu tygodnia w kraju tym przybyło prawie 1 mln 400 tys.  infekcji, a zmarło ponad 16 tys. osób, u których zdiagnozowano koronawirusa.

TV Trwam News

drukuj