fot. JMS

W dobie pandemii franciszkanie podejmą post ścisły

W związku z pandemią koronawirusa generał franciszkanów o. Carlos A. Trovarelli zwrócił się do wszystkich członków zakonu na świecie, aby we wtorek 24 marca – w wigilię uroczystości Zwiastowania Pańskiego – podjęli post za wszystkich ludzi.

„Niech ten prosty gest będzie symbolem naszego zaangażowania w modlitwę w intencji wszystkich ludzi i wyrazem zaufania, jakie pokładamy w Bogu, Panu życia i historii. Jesteśmy jedną rodziną: ze sobą i ze światem. Wszystko jest między sobą powiązane i w taką właśnie rzeczywistość pragniemy wnieść nasz wkład: naszą modlitwę, nasze oddanie i naszą bliskość” – napisał o. Carlos A. Trovarelli w liście zredagowanym w czterech oficjalnych językach zakonu włoskim, angielskim, hiszpańskim i polskim.

Jak powiedział o. Jan Maria Szewek post, do którego zachęca przełożony zakonu jest postem jakościowym i ilościowym, takim, jaki obowiązuje franciszkanów w Środę Popielcową, Wielki Piątek, w wigilie uroczystości św. Franciszka z Asyżu i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz w każdy piątek w ciągu roku. Obowiązuje wtedy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz jeden posiłek do syta i dwa lekkie.

Na całym świecie do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanów) należy ponad 4 tys. mężczyzn.

O. Carlos A. Trovarelli poprosił także o podjęcie inicjatywy dodatkowych modlitw i okazywania przejawów solidarności z innymi.

„Nie zapominajmy też o tych, którzy już od dawna cierpią z powodu wielu innych rodzajów zła i wykluczenia społecznego. Nadszedł czas, aby nasz sposób życia stał się wyrazem solidarności. Pozostańmy silni w nadziei i, jako franciszkanie, życzliwie zainteresowani tym światem!” – podkreślił generał zakonu.

Krakowscy franciszkanie prowadzą już akcję „Adoptuj medyka”, która polega na systematycznej, codziennej dowolnej modlitwie, którą każdy może odmawiać w intencji osoby ze środowiska medycznego. Bracie włączyli się także w inicjatywę Kościoła w Polsce odmawiając codziennie o godz. 20.30 różaniec. W kurii prowincjalnej franciszkanów w Krakowie bracie kończą go Liturgią Godzin (Kompletą) i Apelem Jasnogórskim.

Jms/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl