PAP/Grzegorz Michałowski

Spotkanie szefów dyplomacji V4

W ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej oraz z okazji 30. rocznicy współpracy V4, w Łodzi spotkali się szefowie dyplomacji Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Jest to już 7. spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej od początku polskiego przewodnictwa w Grupie V4, które zainaugurowano w lipcu ubiegłego roku.

– Cieszę się bardzo, że nasze dzisiejsze rozmowy pozwoliły na potwierdzenie, że jednym z priorytetów Grupy Wyszehradzkiej na kolejne lata i miesiące powinno zostać wspieranie państw Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich zarówno pod kątem walki z epidemią COVID-19, jak i dalszego wspierania ich ogólnej orientacji euroatlantyckiej – zaznaczył gospodarz spotkania, szef polskiej dyplomacji prof. Zbigniew Rau.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1393197567782146051

Podczas dyskusji omówione zostały także ogólne założenia programowe nadchodzącej prezydencji Węgier w Grupie V4, która rozpocznie się 1 lipca, po zakończeniu polskiej prezydencji.

– W czerwcu, na zakończenie polskiego przewodnictwa V4 na szczeblu ministrów spraw zagranicznych planujemy jeszcze spotkanie z szefami dyplomacji państw Bałkanów Zachodnich, które my wszyscy tu obecni aktywnie wspieramy na drodze do integracji europejskiej zarówno w naszych relacjach dwustronnych, jak i w formule V4, oraz oczywiście na forum UE – mówił polski minister spraw zagranicznych.

Szef dyplomacji Węgier Peter Szijjarto ocenił, że 30 lat współpracy V4 to historia sukcesów, zarówno pod względem politycznym, ekonomicznym, jak i bezpieczeństwa. Dodał, że dalsza współpraca jest kluczowa.

– W nowym porządku świata pojawiają się wyzwania dla nas wszystkich, ale możemy być pewni, że ścisła współpraca wyszehradzka w przyszłości może zapewnić szybki restart naszych gospodarek. Możemy należeć do wygranych w nowym światowym porządku – podkreślił szef węgierskiego MSZ.

Podczas spotkania w Łodzi przyjęto deklarację o swobodnych podróżach osób zaszczepionych przeciw COVID-19 pomiędzy Węgrami i Czechami.

 

TV Trwam News

drukuj