fot. Katarzyna Cegielska

„Strzec świętości życia” – pielgrzymka WSKSiM na Jasną Górę

Społeczność akademicka Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej po raz 9. pielgrzymowała do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, aby powierzać Panu Bogu każde poczęte życie. Hasłem pielgrzymki były słowa z Jasnogórskich ślubów z 1956 roku: „Przyrzekamy, że wszyscy staniemy na straży budzącego się życia”.

– Dzisiaj po raz 9. jako studenci, wykładowcy, absolwenci, rodzice i przyjaciele Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej pragniemy być blisko Matki Bożej, by Jej powierzyć sprawę świętości życia – mówił o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor Uczelni.

– To jakbyśmy kończyli pierwszą nowennę – podkreślił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja, Założyciel WSKSiM.

Powierzył też Maryi całą społeczność Uczelni, tych, którzy ją niegdyś tworzyli i robią to obecnie.

Mszy św. w kaplicy Cudownego obrazu przewodniczył ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Na wstępie Eucharystii zaznaczył, że każda jedność musi być budowana na prawdzie, a Maryja jest prowadzącą do Jezusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.

– Cóż za wartość miałoby ludzkie życie bez odniesienia do Boga, a życie na ziemi bez odniesienia do wieczności  mówił ks. abp Wacław Depo.

Tymczasem, jak zaznaczył kaznodzieja, współczesne czasy są układaniem życia tak jakby Boga nie było. Jednym z jego przejawów jest brak poszanowania ludzkiego życia.

– Chcemy prosić o dar poszanowania życia w każdej polskiej rodzinie, pod każdym sercem matki, ma przewodnikiem jest nam Maryja – podkreślił ks. abp Wacław Depo.

Studenci WSKSiM wysłuchali wykładu dr. inż. Antoniego Zięby na temat powinności obrońców życia. Jak zaznaczył pierwsze prawo ustanawiające zabijanie nienarodzonych na żądanie zostało nam narzucone w marcu 1943 roku przez prawo hitlerowskie. Kolejne ludobójcze prawo zostało narzucone przez Stalina w kwietniu 1956 roku.

– Od tego roku w Polsce zabito 20 milionów dzieci – podkreślił prelegent.

Jak dodał, nie wystarczy bronić życia, ale trzeba to robić mądrze i taktycznie.

– Jeśli katolik mówi, że nie można nić zrobić w jakiejś sprawie, to według mnie zdradza Chrystusa – zaznaczył dr inż. Antoni Zięba.

– Będzie wielka batalia o ludzkie życie, bo przygotowujemy się do zmiany obowiązującej ustawy – zapowiedział dr Zięba.

Pielgrzymka zakończyła się Drogą Krzyżową na Jasnogórskich Wałach.


Katarzyna Cegielska, Jasna Góra

drukuj