fot. parlament.arch

Strasburg: ostatnia sesja PE w 2015 roku

Dzisiaj o 17.00 rozpoczyna się ostatnie w tym roku posiedzenie plenarne Parlamentu Europejskiego. Posłowie debatować będą do czwartku. Politycy pochylą się m.in nad problemem unii energetycznej w kontekście zawartego ostatnio w Paryżu międzynarodowego porozumienia klimatycznego.

Eurodeputowani mają głosować nad dokumentem pt.: „W kierunku europejskiej unii energetycznej”. Jakiś czas temu Parlament Europejski zobowiązał się do „dotrzymania wyznaczonych na rok 2030 celów klimatyczno-energetycznych, tzn. ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 40% (w porównaniu z poziomem z roku 1990), zwiększenia udziału energii odnawialnej w europejskim koszyku energetycznym do 27% oraz zwiększenia efektywności energetycznej o 30%”.

Konkluzje z zakończonej niedawno w Paryżu konwencji klimatycznej ONZ będą doskonałą okazją, aby właśnie w ich świetle europosłowie przeanalizowali jeszcze raz stanowisko Parlamentu Europejskiego co do polityki klimatyczno – energetycznej Unii Europejskiej.

Ilościowe i jakościowe bezpieczeństwo dostaw energii, dyskusja nad „dekarbonizacją” oraz nowe możliwości redukcji CO2 – to sprawy, o których z pewnością rozmawiać będą deputowani.

Głosowanie w sprawie założeń unii energetycznej zaplanowano na wtorek po południu. Tego dnia Parlament Europejski ma również przeanalizować wyniki międzynarodowej konwencji klimatycznej w Paryżu.

Dawid Nahajowski, Strasburg

drukuj