Stocznia Nauta zbuduje statek dla Szwedzkiej Marynarki Wojennej

Stocznia Remontowa Nauta zbuduje statek wywiadowczy dla Szwedzkiej Marynarki Wojennej. 730 milionów koron szwedzkich – tyle wynosi wartość kontraktu, który będzie realizowany w latach 2017-2020.

Stocznia Nauta będzie odpowiedzialna za całość prac przy budowie, wodowaniu oraz wstępnych próbach morskich. Statek powstanie na zlecenie Szwedzkiej Marynarki Wojennej. Kontrahentem polskiej stoczni jest szwedzka grupa zbrojeniowa Saab, odpowiedzialna za montaż wyposażenia wywiadu elektronicznego oraz finalny etap prób morskich.

– To jest następny kamień milowy, bo w tej chwili jesteśmy chyba jedyną i pierwszą stocznią w Polsce, która wykonuje statek dla Marynarki Wojennej obcego państwa. To dla nas na pewno wyzwanie, abyśmy dopasowali się do ich procedury i na pewno przynosi dla nas duży skok technologiczny – powiedział Reza Sohrabian, handlowiec ze Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni

Zadowolenia z podpisania porozumienia nie krył Gunnar Wieslander, dyrektor obszaru biznesowego spółki Saab.

– Szwedzka Marynarka Wojenna potrzebuje w tym przypadku jednego, specyficznego statku. To pierwszy krok w stronę dalszej współpracy – zaznaczył Gunnar Wieslander.

To duży sukces nie tylko stoczni, ale także całego polskiego przemysłu – przekonywał prezes Stoczni Remontowej Nauta, Sławomir Latos.

– Pamiętajmy, że na budowie tego typu statków skorzysta cały przemysł polski. To jest eksport, bo większość materiałów będzie zakupionych w Polsce, więc z takich kontraktów powinien się cieszyć przede wszystkim przemysł polski – podkreślił Sławomir Latos.

Kontrakt dla Nauty jest efektem porozumienia zawartego w październiku ubiegłego roku między spółką Saab a Polską Grupą Zbrojeniową.

– Ta współpraca pomiędzy naszymi krajami, firmami, może być współpracą nie tylko stricte przemysłową, ale także szerszą, taką, w której ona nie zakończy się tylko budową okrętów podwodnych dla polskiej armii, ale będzie też możliwość realizacji zamówień, wyrobów eksportowych przez polskie stocznie – powiedział Błażej Wojnicz, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

A ambicje szwedzkiej grupy zbrojeniowej Saab sięgają realizacji o wartości 10 mld złotych, największego w polskich siłach morskich, modernizacyjnego programu „Orka”. Spore aspiracje ma także Stocznia Remontowa Nauta, która nie wyklucza kolejnych wielkich kontraktów.

– Oczywiście stocznia Nauta jest gotowa do tego, żeby współpracować z każdym. Nie zamykamy się na nikogo. Firma Saab jest tego przykładem – zaznaczył Sławomir Latos, prezes Stoczni Remontowej Nauta.

Wartość kontraktu między Nautą a Saab została objęta tajemnicą. Wiadomo jednak, ile na nowy okręt chce wydać Szwedzka Marynarka Wojenna. Tutaj kwota sięgnie 730 mln koron szwedzkich.

Tv Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl