Stocznia Nauta przebuduje specjalistyczną jednostkę hydrotechniczną

Stocznia Nauta z Gdyni przebuduje specjalistyczną jednostkę do montażu turbin wiatrowych na morzu należącą do jednego z największych armatorów, który realizuje m.in. prace pogłębiarskie, grupy Jan De Nul. Jednostkę zbudowano w stoczni Crist cztery lata temu.

Stocznia poinformowała, że we wtorek został podpisany kontrakt na przebudowę i dostosowanie do realizacji nowego kontraktu jednostki „Vole au Vent”. Należy ona do jednego z największych armatorów, realizującego między innymi prace pogłębiarskie – grupy Jan De Nul.

„Będzie to jeden z większych i ważniejszych projektów realizowanych obecnie w Naucie (…)liczymy na wieloletnią kooperację” – powiedział cytowany w komunikacie prezes Nauty, Sławomir Latos.

W ramach kontraktu Stocznia Nauta ma wykonać na statku prace, które pozwolą zwiększyć powierzchnię roboczą pokładu oraz przygotują jednostkę do realizacji nowego kontraktu. Łączna waga nowo zainstalowanych konstrukcji ma wynieść około 600 ton. Mają zostać m.in. usunięte istniejące i wykonane nowe kominy, rury wydechowe mają być przeniesione z prawej na lewą burtę i zmienione mają być konstrukcje pokładowe.

„Vole au Vent” został zbudowany w stoczni Crist w Gdyni w 2013 roku jako specjalistyczna jednostka hydrotechniczna Vidar o wartości ponad 150 mln euro. Ma ponad 140 m długości i 41 m szerokości oraz pokład ładunkowy o powierzchni 3400 metrów kwadratowych. Charakterystycznym elementem jego konstrukcji są cztery nogi o wysokości 90 metrów i średnicy 4,8 metra umożliwiające solidne zakotwiczenie i ustabilizowanie jednostki podczas korzystania z ogromnego dźwigu Liebherr o udźwigu 1200 ton. Służy on do ustawiania fundamentów i montażu turbin wiatrowych na morzu o głębokości do 50 metrów, nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych. Statek posiada też system pozycjonowania na morzu z dokładnością do jednego metra. Prędkość maksymalna jednostki wynosi 11 węzłów.

Klient Nauty, firma Jan De Nul zatrudnia ponad 6 tys. pracowników, a jej flota liczy ponad 400 jednostek specjalistycznych, które służą do różnorodnych prac związanych z infrastrukturą morską.

Stocznia Nauta należy do grupy MARS Shipyards & Offshore. Oprócz standardowych remontów, wykonuje także skomplikowane przebudowy, a także wyposaża statki obsługujące sektor offshore.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl