fot. WSKSiM

Starsze osoby bardzo chętnie korzystają z domów i klubów seniora

Ponad 500 tysięcy seniorów skorzystało już z programów zwiększających ich aktywność społeczną, jak i z miejsc aktywnego wypoczynku w ramach dziennych domów czy klubów Senior Plus. Rząd dopłaca samorządom do domów i klubów seniora. 

Dla obecnie rządzących polityka senioralna jest jednym z priorytetów.

– Jest coraz więcej osób starszych, które żyją w Polsce. Ta struktura demograficzna w naszym kraju się zmienia. Dlatego wsparcie dla domów dziennej opieki, czy klubów seniora wydaje się takim ważnym elementem – podkreślił Bartłomiej Wróblewski poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Starsze osoby z domów i klubów seniora korzystają bardzo chętnie. Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że do takich miejsc przychodzi ponad pół miliona seniorów.

– Ten program – według mojej wiedzy – cieszy się znacznym powodzeniem, a samorządy są zainteresowane współdziałaniem z rządem w tym zakresie – akcentował Tadeusz Dziuba poseł PiS.

W piątek zakończył się kolejny nabór wniosków do programu Senior Plus. Gminy, powiaty i samorządy województw mogły starać się o dotacje. Pieniądze zostaną przyznane na wsparcie dziennych domów i klubów dla seniorów, ale i na utworzenie nowych ośrodków.

– Na utworzenie dziennego domu Senior Plus można otrzymać 300 tysięcy złotych. Na utworzenie klubu 150 tysięcy – wyjaśniła Monika Donke-Cieślewicz z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

W tym roku dzięki dofinansowaniu z budżetu na terenie całej Polski może powstać nawet 330 nowych placówek. Z dziennych domów i klubów seniora korzystają osoby powyżej 60 roku życia, niepracujące zawodowo. Seniorzy mogą spędzać tam 8 godzin dziennie korzystając z oferty kulturalnej, sportowej czy kulinarnej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj