fot. Arkadiusz Zarzecki, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org

Podlaskie: seniorzy i niepełnosprawni w Łomży będą mogli skorzystać ze „Złotej Rączki”

Miasto Łomża (Podlaskie) uruchamia projekt bezpłatnej pomocy seniorom i niepełnosprawnym mieszkańcom w drobnych domowych naprawach. Od września takie zgłoszenia będzie przyjmować, weryfikować i realizować Centrum Integracji Społecznej.

Projekt pod nazwą „Fachowiec dla Seniora” skierowany jest do mieszkańców posiadających Łomżyńską Kartę Seniora i niepełnosprawnych. Jak argumentuje magistrat, to reakcja na potrzeby zgłaszane przez przedstawicieli tych środowisk.

Drobnych napraw domowych (np. cieknący kran, zepsuta klamka, wyrwane ze ściany gniazdko elektryczne czy nieszczelne okno), które są problemem dla osób starszych i niepełnosprawnych, nierzadko też samotnych, podejmą się uczestnicy projektu Centrum Integracji Społecznej. Od początku września będzie tam można dzwonić lub osobiście zgłaszać takie potrzeby.

Usługa będzie bezpłatna, zgłaszający będzie musiał jedynie kupić potrzebne materiały czy elementy.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski przyznał, że projekt odwołuje się do rozwiązań stosowanych już z powodzeniem w innych miastach, a miasto planowało jego uruchomienie już wcześniej, ale pandemia koronawirusa zmieniła te plany. Dla uczestników zajęć Centrum Integracji Społecznej „Fachowiec dla Seniora” ma być elementem ich aktywizacji zawodowej.

W województwie podlaskim projekt takiej pomocy osobom starszym (w wieku 60+) i niepełnosprawnym, pod nazwą „Złota Rączka”, realizowany jest od 2018 roku w Białymstoku. Magistrat w przetargu wyłania podmiot, któremu płaci za takie usługi roczną stawkę.

Zakres konsultacji technicznych i drobnych napraw obejmuje usługi niewymagające wiedzy specjalistycznej. Nie obejmuje tych, które powinny być wykonane na rzecz mieszkańców na podstawie umów ze wspólnotą lub spółdzielnią mieszkaniową.

W 2019 roku z takiej bezpłatnej pomocy „Złotej Rączki” białostoccy seniorzy skorzystali 290 razy. Zlecenia dotyczyły m.in. regulacji okien i drzwi balkonowych, wymiany klamek w drzwiach, czyszczenia syfonu i wyregulowania baterii w łazience, naprawy rolet, przyklejenia listwy przypodłogowej, zamontowania regału czy wieszaków w łazience.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl