fot. policja.pl

Podlaskie: KAS zatrzymuje narkotyki przesyłane w przesyłkach kurierskich

Próby przemytu lub przesyłania narkotyków w przesyłkach kurierskich notuje Krajowa Administracja Skarbowa w województwie podlaskim. Są to paczki czy koperty zarówno w obrocie krajowym, jak i międzynarodowym – poinformował st. asp. Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej KAS. 

Marihuanę o czarnorynkowej wartości ponad 3 tys. zł funkcjonariusze celno-skarbowi zabezpieczyli – w jednej z przesyłek – podczas rutynowej kontroli paczek w białostockim oddziale jednej z firm kurierskich. Susz roślinny okazał się narkotykiem, co potwierdziła analiza laboratoryjna. Przesyłka była adresowana do odbiorcy z województwa podlaskiego. KAS wszczęła postępowanie karne, w którym wyjaśnia, skąd narkotyki pochodziły i kto miał być ich faktycznym odbiorcą.

To kolejny nielegalny towar, który przesyłany jest w przesyłkach kurierskich. Według danych KAS jednym z popularniejszych, które grupy przestępcze próbują przemycać zza wschodniej granicy w przesyłkach kurierskich, adresowanych do Polski lub do Europy Zachodniej, są wciąż papierosy.

Podlaska KAS znajduje tam też towary podrabiane, które potencjalnie mają trafiać do Polski, np. do sprzedaży na bazarach, m.in. kosmetyki, leki lub suplementy. W Podlaskiem była też udaremniona np. próba dostarczenia do Polski w ten sposób transportu podrabianych butów sportowych z Chin.

Kontrole takich przesyłek prowadzone są nie tylko w magazynach, ale też przez grupy mobilne administracji skarbowej na drogach, nierzadko również z wykorzystaniem psów wyszkolonych do takich zadań i mobilnych skanerów rtg. Kontroli podlegają nie tylko przesyłki zagraniczne, ale i w obrocie wewnętrznym.

PAP

drukuj