fot. flickr.com

Amerykańskie sankcje wobec Rosji

Stany Zjednoczone nakładają sankcje na Rosję. To odpowiedź na próbę otrucia oraz uwięzienie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Na liście osób objętych zakazem wjazdu na amerykańskie terytorium i zamrożeniem aktywów w USA lub krajach z tym państwem stowarzyszonych znalazło się siedmiu wysokich rangą urzędników rosyjskich. To prokurator generalny Igor Krasnow, szef zarządu ds. polityki wewnętrznej administracji (kancelarii) prezydenta Rosji Andriej Jarin oraz wiceministrowie obrony Rosji, Aleksiej Kriworuczenko i Paweł Popow. Sankcje nałożono także na Państwowy Instytut Naukowo-Badawczy Chemii Organicznej i Technologii w Moskwie.

– Muszą być jakieś konsekwencje za otrucie, a następnie aresztowanie i uwięzienie Aleksieja Nawalnego – zaznaczyła Angela Stent, dyrektor Centrum Studiów Europejskich, Rosyjskich i Wschodnich Uniwersytetu Georgetown.

Rosja już zapowiada działania odwetowe.

– Nowe sankcje USA i Unii Europejskiej wobec Rosji, które objęły szefów resortów siłowych, są ingerencją w wewnętrzne sprawy kraju – oznajmił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Amerykańskie sankcje wymierzone w Kreml są w dużej mierze symboliczne. Jednak to pierwsze takiego rodzaju działania administracji Joe Bidena w odpowiedzi na sytuację wokół rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

– Trzeba uznać, że to są sankcje o znaczeniu symbolicznym. Na pewno nie wpłyną one na politykę Rosji, ale są ewidentnym pogrożeniem palcem i pokazaniem, że Stany Zjednoczone nie akceptują sposobu uprawiania polityki, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie. Nie spodziewałbym się, żeby za tymi sankcjami szła jakaś eskalacja czy gwałtowna zmiana polityki Stanów Zjednoczonych – zwrócił uwagę politolog Jarosław Komorniczak.

W ostatnich dniach weszły w życie sankcje wobec Rosji, nałożone przez Unię Europejską w związku z uwięzieniem Nawalnego. Objęły one szefa Komitetu Śledczego, prokuratora generalnego, dowódcę Gwardii Narodowej i szefa służby więziennej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl