fot. flickr.com

W Sejmie trwa konferencja poświęcona tematyce alkoholu i narkotyków wśród dzieci i młodzieży

O tym, w jaki sposób systemowo ograniczyć spożycie alkoholu i narkotyków wśród dzieci i młodzieży, rozmawiają uczestnicy konferencji zorganizowanej w Sejmie. Problem jest rozpatrywany w aspekcie prawnym.

Trzeźwość jest warunkiem pełnej wolności. Tymczasem uzależnienie od alkoholu, narkotyków, a także internetu, jest coraz poważniejszym problemem wśród młodych ludzi.

Obniża się wiek inicjacji alkoholowej. Wpływ na to ma duża dostępność alkoholu oraz jego niska cena. Ks. bp Tadeusz Bronakowski, szef Zespołu Episkopatu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, apeluje do parlamentarzystów o stanowienie mądrego prawa.

– Ta konferencja ma na celu to, abyśmy potrafili wszyscy razem podjąć wspólne działania w trosce o młodzież, która jest przecież przyszłością narodu i Kościoła. To również wezwanie do parlamentarzystów, aby stanowili dobre prawo i skutecznie egzekwowali jego wykonanie – mówi ks. bp Tadeusz Bronakowski.

W spotkaniu w Sejmie udział biorą między innymi przedstawiciele resortów edukacji i zdrowia, a także przedstawiciele uczelni wyższych, którzy przedstawią prawny aspekt problemu walki o trzeźwość. Nasz rząd chce stawiać na profilaktykę – wskazuje wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. I wskazuje na konkretne działania.

– Musimy wzmocnić edukację prozdrowotną w szkołach. W tej chwili trwa dyskusja między MEN a Ministerstwem Zdrowia, do której zaprosimy też Ministerstwo Sportu, aby wypracować wspólny model edukacji zdrowotnej w szkołach. Należy się zastanowić, czy nie skoncentrować tych wszystkich działań w formie jednego przedmiotu – podkreśla.

Konferencja odbywa się w ramach projektu „Młodzi, trzeźwi, wolni”, współfinansowanego przez Fundusz Sprawiedliwości.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj