fot. flickr.com

„Solidarność” zaproponowała zmiany w ustawie o rentach strukturalnych i ubezpieczeniu społecznym rolników

Wcześniejsze przekazanie gospodarstwa rolnego następcy i przejście z tego tytułu na rentę strukturalną – m.in. taką zmianę dla rolników proponuje ,,Solidarność”.

Propozycja znalazła się w opracowanym przez nią projekcie nowelizacji ustaw o rentach strukturalnych i ubezpieczeniu społecznym rolników.

Związkowcy postulują w nim też zniesienie obowiązku zaprzestania działalności rolniczej w przypadku przejścia rolnika na emeryturę.

Takie regulacje dyskryminują rolników, co nie sprzyja dalszemu rozwojowi rolnictwa w naszym kraju – wskazuje senator Jerzy Chróścikowski, wiceprzewodniczący rolniczej ,,Solidarności”.

– Trzeba zwrócić uwagę, że ostatni raport wykonany przez Trybunał Obrachunkowy (prezentował go u mnie na komisji pan sędzia Janusz Wojciechowski), pokazuje, jak młodzi rolnicy w Unii Europejskiej coraz trudniej przejmują gospodarstwa rolne. W związku z tym jest coraz większy trend, żeby gospodarstwa rolne, których nie ma komu przekazać, kontynuowały swoją działalność. Jest w Unii Europejskiej większy zakres starszych rolników prowadzących gospodarstwo rolne, dlaczego więc mamy w Polsce pozbawiać rolników możliwości przejścia na wypracowaną emeryturę, a jeżeli nie mają następców, kontynuowania tej działalności – mówi Jerzy Chróścikowski.

Proponowane przez ,,Solidarność” zmiany wynikają m.in. z faktu, że od stycznia 2018 roku przestaną obowiązywać przepisy umożliwiające rolnikom wcześniejsze przejście na emeryturę.

Projekt nowelizacji w tej sprawie przekazano prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie, który może przedstawić go jako własną inicjatywę ustawodawczą. Kancelaria Prezydenta konsultuje go obecnie ze związkowcami.

RIRM

drukuj