Obniżenie wieku emerytalnego: „Solidarność” chce uwzględnienia stażu pracy

„Solidarność” będzie dalej zabiegać o wprowadzenie stażu pracy, jako kryterium uprawniającego do emerytury. Związkowcy przyjęli uchwałę w tej sprawie podczas 28. Krajowego Związku Delegatów NSZZ „Solidarność” w Płocku. Spotkanie strony społecznej było okazją do podsumowania tego ile postulatów związku zrealizował do tej pory rząd.

To był bardzo dobry rok; zrealizowano wiele postulatów pracowniczych w tym m.in. przywrócenie wieku emerytalnego powiedział rzecznik „S” Marek Lewandowski. Związkowiec przypomniał, że „S” chciała powiazania emerytur ze stażem pracy.

Z Panem prezydentem podpisaliśmy w umowie programowej również kryterium stażu pracy, a więc możliwość przechodzenia na emeryturę nie ze względu na wiem, ale ze względu na wypracowane lata składkowe. I tutaj postulujemy o 35 lat dla kobiet, 40 lat dla mężczyzn. To jak na razie nie zostało uwzględnione, ale delegacji najwyższa władza związku dała wyraźny sygnał, że to jest kierunek w którym „Solidarność” musi iść, którego Komisja Krajowa i przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda nie może sobie odpuścić – tłumaczy Marek Lewandowski.

Już od najbliższego poniedziałku „S” chce zacząć rozmowy w tej sprawie. A kolejny Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” zaplanowano za dwa lata. Wtedy odbędzie się wybór nowego przewodniczącego związku.

RIRM

drukuj