fot. facebook.com

SLD zostanie zdelegalizowany?

Czy Sojusz Lewicy Demokratycznej zostanie wykreślony z listy polskich partii politycznych? Wniosek w tej sprawie trafił do sądu. Skierowało go Towarzystwo Patriotyczne im. Jana Olszewskiego z Bielska-Białej.

Sprawa dotyczy warszawskiego pomnika gen. Zygmunta Berlinga, zdrajcy i agenta NKWD, który – zgodnie z ustawą o dekomunizacji przestrzeni publicznej – miał zostać zdemontowany. Ze względu na przedłużające się w czasie formalności, patrioci postanowili wziąć sprawy w swoje ręce, co skrytykowali działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Grupa patriotów dokonała rozbiórki tego pomnika i wtedy obudzili się działacze SLD, domagając się od prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego, aby ten pomnik przywrócił – mówi dr Jerzy Bukowski z Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

Żądania Sojuszu Lewicy Demokratycznej spotkały się z natychmiastową reakcją Towarzystwa Patriotycznego im. Jana Olszewskiego z Bielska-Białej.

– Towarzystwo Patriotyczne im. Jana Olszewskiego uznało, że domaganie się, aby wbrew ustawie o dekomunizacji życia publicznego przywrócić pomnik ewidentnego sowieckiego zbrodniarza, może być podstawą do sporządzenia wniosku o wykreślenie SLD z katalogu polskich partii politycznych – podkreśla dr Jerzy Bukowski.

We wniosku skierowanym do sądu jasno napisano, że zarówno lider Sojuszu Włodzimierz Czarzasty, jak i wiceprzewodniczący SLD Sebastian Wierzbicki, przedstawiają publicznie w sprawie warszawskiego upadłego obelisku zdrajcy program SLD, który łamie artykuł 13. konstytucji RP, a także nawołują w imieniu Sojuszu prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego do łamania ustawy.

Ten wniosek rozpatrzył Sąd Okręgowy w Warszawie i zaczyna nad nim procedować – dodaje dr Jerzy Bukowski.

Dr Jerzy Bukowski przypomniał także o innym toczącym się postępowaniu – w sprawie delegalizacji Komunistycznej Partii Polski.

Można powiedzieć, że była to ideowa poprzedniczka SLD z tym, że ta KPP jest młodszą siostrą obecnego Sojuszu, bo zarejestrowana została w 2002 roku. Tutaj postępowanie jest na etapie Prokuratury Krajowej, która przygotowuje wniosek do TK. Istnieją ogromne szanse, że KPP będzie zdelegalizowana – zaznacza.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl