fot. youtube.com

Straż Graniczna zatrzymała organizatora przerzutu imigrantów

Obywatela Turcji, podejrzanego o organizowanie przerzutu przez granicę jego rodaków, zatrzymała Straż Graniczna w Medyce. Po stronie ukraińskiej zatrzymano pięcioro obywateli Turcji, którzy zamierzali nielegalnie przekroczyć granicę do Polski.

Jak poinformowała dziś rano rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor, do zatrzymań doszło dzięki współdziałaniu polskiej i ukraińskiej Straży Granicznej.

Wyjaśniła, że ukraińscy pogranicznicy w miniony poniedziałek poinformowali stronę polską o zatrzymaniu u siebie grupy pięciu obywateli Turcji, w tym dwojga dzieci, usiłujących nielegalnie przekroczyć granicę do Polski.

„Funkcjonariusze dokonujący odprawy granicznej na kierunku wjazdowym do Polski natychmiast wytypowali do szczegółowej kontroli kilka podejrzanych pojazdów” – powiedziała mjr Elżbieta Pikor.

W jednym z nich – w audi na niemieckich numerach rejestracyjnych – wracał z Ukrainy 38-letni obywatel Turcji ze stałym pobytem w Niemczech.

W trakcie szczegółowej kontroli, przeprowadzonej wspólnie z funkcjonariuszami KAS, ujawniono m.in. cztery tureckie dowody osobiste, należące prawdopodobnie do zatrzymanych na Ukrainie jego rodaków.

„Biorąc pod uwagę wszystkie poczynione ustalenia i ujawnione dokumenty, zaistniało uzasadnione podejrzenie, że obywatel Turcji organizował przekroczenie granicy państwowej – wbrew przepisom – grupie obywateli Turcji zatrzymanych na Ukrainie” – dodała mjr Elżbieta Pikor.

Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzuty. Obecnie pozostaje do dyspozycji prokuratury w Przemyślu. Za organizowanie nielegalnych przekroczeń granicy grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

PAP/RIRM

drukuj