twitter.com/Straz_Graniczna

Straż Graniczna każdego dnia odnotowuje próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

Polskie służby odnotowały 347 kolejnych prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. 10 osób zostało zatrzymanych – przekazała dziś Straż Graniczna. Do tych incydentów doszło w piątek. Wśród zatrzymanych jest czterech nielegalnych imigrantów z Konga i Syrii oraz sześć osób, które im pomagały.

Straż Graniczna każdego dnia odnotowuje próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Tylko w tym miesiącu było ich ponad 5 tysięcy. [czytaj więcej] 

Ppor. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej, tłumaczy, co się dzieje z osobami, które zostają zatrzymane, próbując nielegalnie wtargnąć do Polski.

– Wobec osób, które zostają zatrzymane, prowadzone są przede wszystkim czynności identyfikacyjne, bo te osoby w większości nie mają dokumentów. Następnie są kierowane wnioski o umieszczenie ich w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców i tam te osoby składają wnioski o objęcie ich ochroną międzynarodową bądź znajdują się w procedurze uchodźczej, która kończy się wydaniem decyzji zobowiązującej do powrotu do kraju – wyjaśnia ppor. Anna Michalska.  

Od 2 września 2021 roku w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Został wprowadzony na 30 dni i obejmuje 183 miejscowości.

Rząd uzasadnia konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Aleksandra Łukaszenki prowadzi „wojnę hybrydową”.

RIRM 

drukuj