fot. PAP/Adam Warżawa

Sejm: w okręgu gdańskim 6 mandatów ma KO, 4 – PiS, po jednym SLD i Konfederacja

Wybory w okręgu gdańskim nr 25 do Sejmu wygrała z wynikiem 41,31 proc. Koalicja Obywatelska, co dało jej 6 mandatów. Na drugim miejscu jest Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 32,10 proc. głosujących i 4 mandatami. Rekordowy wynik uzyskał Kacper Płażyński (PiS).

Wyniki w okręgu nr 25 podała w poniedziałek Okręgowa Komisja Wyborcza w Gdańsku.

Po jednym mandacie w okręgu gdańskim zdobyły Sojusz Lewicy Demokratycznej (13,47 proc. głosów) i Konfederacja Wolność i Niepodległość (7,21 proc.). Posłami będą liderzy obu list: Beata Maciejewska (SLD), na którą oddano 23 319 głosów, i Michał Urbaniak (Konfederacja), który dostał 14 918 głosów.

W podziale mandatów nie weźmie udziału PSL-Koalicja Polska z wynikiem 5,90 proc.

Do Sejmu nowej kadencji z KO dostali się dotychczasowi posłowie: Jerzy Borowczak, Małgorzata Chmiel, Agnieszka Pomaska i Sławomir Neumann. Ten ostatni, choć był „jedynką” na liście, uzyskał 25 202 głosy – co oznacza czwarty rezultat wśród kandydatów KO.

Nową twarzą na Wiejskiej będzie Piotr Adamowicz, starszy brat zamordowanego w styczniu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. 58-letni dziennikarz kandydował na liście KO z czwartego miejsca. Głosowało na niego 41 795 osób, co daje drugi rezultat tego komitetu. Udał się także powrót po wielu latach do Sejmu Jarosławowi Wałęsie. Syn byłego prezydenta RP przez ostatnie 10 lat zasiadał w Parlamencie Europejskim, a teraz zdobył z drugiego miejsca w okręgu nr 25 najlepszy wynik na liście KO – 61 805 głosów.

O dużym sukcesie można mówić w przypadku przewodniczącego klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska Kacpra Płażyńskiego, który w okręgu nr 25 osiągnął najlepszy wynik. Startującego z drugiego miejsca na liście samorządowca poparło 89 384 głosujących. „Jedynka” na liście PiS wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin uzyskał 29 834 głosy. PiS z okręgu gdańskiego wprowadzi też do Sejmu posłów minionej kadencji: Tadeusza Cymańskiego i Kazimierza Smolińskiego.

Mandatu w Sejmie nie odnowiła Ewa Lieder (ostatnia na liście KO), która cztery lata temu została parlamentarzystką z ramienia Nowoczesnej. Z listy PiS posłem po raz kolejny nie będzie natomiast Jan Kilian.

W poprzednich wyborach w 2015 r. w okręgu gdańskim triumfowała Platforma Obywatelska (34,72 proc. i 5 mandatów), przed PiS (29,61 proc., 5 mandatów). Dwa pozostałe mandaty w tym okręgu podzieliły wówczas między siebie Nowoczesna Ryszarda Petru i komitet Kukiz’15.

PAP

drukuj