fot. Autorstwa Nieznany nieznany, kolor: old photos in color - T.Bór Komorowski "Armia podziemna" Warsaw 1990, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29744046

Siemiatycze: Odsłonięto mural poświęcony W. Pileckiemu

W Siemiatyczach na Podlasiu odsłonięty został mural poświęcony rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.

Pamięć o bohaterach narodowych i o wydarzeniach, które na zawsze zapisały się na kartach polskiej historii, to przejaw patriotyzmu. W Siemiatyczach na Podlasiu uhonorowano jednego z najwybitniejszych – rotmistrza Witolda Pileckiego.

– Cieszy mnie to, że (…) będzie patronował tej ulicy, temu miejscu i tym wartościom, którym do końca życia był wierny – mówił Marek Bobel, starosta siemiatycki. 

Rotmistrz Witold Pilecki całe swoje życie poświęcił ukochanej Polsce, walcząc z sowieckim i niemieckim okupantem. Z własnej woli zgłosił się do Auschwitz, a wszystko, co tam zobaczył, opisał w specjalnym raporcie.

Takim muralem trzeba było uhonorować jego heroizm – podkreślił jeden z pomysłodawców, Wojciech Szawkało.

– Mam nadzieję, że niektórzy, którzy będą tutaj przechodzili, przystaną na chwilę i się zastanowią, czy na pewno dobrze w życiu pewne rzeczy robią – zaznaczył Wojciech Szawkało. 

Witold Pilecki to autorytet dla wszystkich Polaków na dzisiejsze czasy – akcentował ks. Jerzy Cudny, dziekan siemiatycki.

– Na wierze i na wartościach niepodważalnych budował swoją miłość do Ojczyny, do narodu, do dziedzictwa, którego był cząstką i którego dziedzictwa i wartości bronił – wskazał ks. Jerzy Cudny.

To bohater bez skazy, człowiek krystaliczny – mówił minister w Kancelarii Premiera, Adam Andruszkiewicz.

– Całe swoje życie poświęcił dla Ojczyzny – i to dosłownie. Niestety, jak wiemy, został w sposób bestialski zamordowany przez komunistów za to, że kochał Polskę, służył Polsce i był polskim patriotą – akcentował Adam Andruszkiewicz.

Dziś także są ludzie, którzy poświęcają się w imię obrony polskości. To żołnierze, policjanci i strażnicy graniczni, którzy dzień i noc patrolują polską granicę. Właśnie za ich postawę dziękował minister Adam Andruszkiewicz.

TV Trwam News

drukuj