fot. Autorstwa Nieznany nieznany, kolor: old photos in color - T.Bór Komorowski "Armia podziemna" Warsaw 1990, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29744046

Ułani przejadą konno szlakiem ucieczki rtm. W. Pileckiego z Auschwitz

Około 30 kawalerzystów z Małopolski wyruszy w piątek konno z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza szlakiem ucieczki rtm. Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego z niemieckiego obozu Auschwitz – powiedział Ryszard Sobieraj, jeden z organizatorów przedsięwzięcia.

„Chcemy kultywować pamięć o rtm. Witoldzie Pileckim i przypomnieć o jego odważnym wyczynie, jakim była ucieczka z Auschwitz. Przejeżdżając przez różne miejscowości, jednocześnie wstąpimy do szkół, żeby propagować wiedzę o rotmistrzu, a przy okazji zaprezentować młodzieży historyczne mundury kawalerii polskiej” – powiedział Ryszard Sobieraj.

Jak dodał, na szlak w piątek wyruszy ok 30 jeźdźców m.in. z Chrzanowa, Krakowa, Kalwarii Zebrzydowskiej i okolic Oświęcimia. To członkowie grup rekonstrukcyjnych.

Rajd konny szlakiem ucieczki Witolda Pileckiego z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza odbędzie się po raz siódmy. Ułani przed wyruszeniem zapalą znicz przy Ścianie Straceń w byłym niemieckim obozie Auschwitz. W pierwszym dniu trasa będzie wiodła przez Gromiec i Wygiełzów do Alwerni, gdzie w klasztorze ojców Bernardynów odprawiona zostanie Msza święta. Uczestnicy rajdu złożą tam kwiaty pod tablicą upamiętniającą ucieczkę. W sobotę przejadą z Alwerni do Piekar. W niedzielę pokonają Puszczę Niepołomicką i przez Bochnię dotrą do Nowego Wiśnicza.

Rotmistrz Witold Pilecki z Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim zbiegli z obozu KL Auschwitz w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. poprzez Babice, Alwernię, Tyniec, Puszczę Niepołomicką. W pierwszych dniach maja dotarli do Bochni i Nowego Wiśnicza, gdzie ukrywali się przez następne miesiące. W majątku „Koryznówka” należącym do Tomasza Serafińskiego rotmistrz pisał dla władz Armii Krajowej swój pierwszy raport z Auschwitz. Trafił on do Londynu.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem AK, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Po jego upadku trafił do niewoli.

Po wyzwoleniu oflagu w Murnau rotmistrz Witold Pilecki został żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Wrócił do kraju, gdzie zorganizował grupę, która gromadziła informacje o sytuacji w kraju. Został aresztowany, a potem zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r. Zrehabilitowano go w 1991 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył rotmistrza Witolda Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl