Senat zagłosuje nad ustawą o Radzie Mediów Narodowych

Senat – w drugim dniu obrad – zagłosuje dziś nad ustawą o Radzie Mediów Narodowych. Ma ona powoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.

Senacka komisja kultury zarekomendowała przyjęcie ustawy bez poprawek. Senator Platformy Obywatelskiej Barbara Borys-Damięcka złożyła wniosek mniejszości o odrzucenie przepisów w całości. Wczoraj w Senacie odbyła się kilkugodzinna debata nad projektem ustawy.

Pełnomocnik rządu ds. reformy mediów Krzysztof Czabański podkreślał podczas dyskusji, że nowe przepisy mają odpartyjnić media.

– Na czym polega odpolitycznienie w rozumieniu „odpartyjnienie”? Po pierwsze, na tym, że ta rada ma charakter ustawowo pluralistyczny, czego do tej pory nie było w polskim prawodawstwie dotyczącym mediów publicznych. Po drugie, ta rada jest wybierana na sześć lat bez możliwości skrócenia kadencji jakiegokolwiek z jej członków, chyba, że w wypadach zapisanych bardzo precyzyjnie w ustawie. Do tej pory takich przypadków nie było, ponieważ Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie dość, że była państwa to jeszcze co roku musiała się meldować w świecie polityki i uzyskiwać aprobatę tego świata. Krótszej smyczy i większej zależności nie znam – powiedział Krzysztof Czabański.        

Senatorowie zajmą się dziś także wyborem dwóch członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. PO zgłosiła do Kolegium dotychczasowego członka Rady IPN prof. Antoniego Dudka oraz sygnatariusza Porozumień Sierpniowych z 1980 roku Andrzeja Kołodzieja.

Kandydatami senatorów Prawa i Sprawiedliwości są: prof. Wojciech Polak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz prof. Tadeusz Wolsza, który w latach 2011-2016 zasiadał w Radzie IPN.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj