fot. PAP/Tomasz Gzell

Senat przyjął ustawę o Radzie Mediów Narodowych

Ustawa o Radzie Mediów Narodowych trafi do podpisu prezydenta. Tak zdecydowali w głosowaniu senatorowie. W myśl projektu ustawy mają zostać powołane zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP.

Politycy PiS podkreślają, że wprowadzenie nowej ustawy ma na celu odpolitycznienie mediów oraz poprawę ich sytuacji finansowej. Nowym przepisom sprzeciwiali się z kolei senatorowie PO, którzy wnioskowali o odrzucenie projektu w całości.

Krzysztof Czabański, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego podczas posiedzenie senackiej komisji kultury mówił, że zmiany dają opozycji wpływ na media publiczne.

– Zaproponowaliśmy gwarancje ustawowe dla klubów opozycyjnych na dwa miejsca w tej pięcioosobowej Radzie Mediów Narodowych. Wynik trzy do dwóch jest lepszy niż pięć do zera, jak było do tej pory w Krajowej Radzie, jeżeli chodzi o wynik meczu między obozem władzy a opozycją. Członkowie Mediów Narodowych będą mieli dostęp do wszystkich ważnych informacji, będących w spółkach mediów publicznych, oglądu stanu finansowego, stanu kadrowego i stanu programowego. Ta informacja jest bardzo cenna z punktu widzenia opozycji – zaznacza Krzysztof Czabański, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Zgodnie z nowymi przepisami Rada Mediów Narodowych będzie liczyć pięciu członków; trzech wybranych przez Sejm i dwóch przez prezydenta. Poza tym w momencie powołania Rady władze TVP i Polskiego Radia przestaną być podległe ministrowie skarbu. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

                                                                                                                                             RIRM

drukuj