fot. Marek Borawski/KPRP

Przygotowania do szczytu NATO w Wilnie. Prezydent RP spotkał się w Kijowie z prezydentami Litwy i Ukrainy

W Kijowie doszło w środę do nieoczekiwanego spotkania prezydentów Polski, Ukrainy i Litwy. Rozmowy o sytuacji na froncie i kwestiach bezpieczeństwa były jednym z etapów przygotowań do lipcowego szczytu NATO w Wilnie.

Prezydenci Polski Andrzej Duda i Litwy Gitanas Nauseda nieoczekiwanie przybyli do Kijowa, gdzie odbyli rozmowy z prezydentem Ukrainy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

– Omawialiśmy dzisiaj sytuację na froncie, mówiliśmy o tym, jak wygląda kwestia zaopatrzenia wojsk ukraińskich, mówiliśmy o planowanych kolejnych dostawach uzbrojenia – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Szef państwa polskiego nie ma wątpliwości, że Ukraina pokona rosyjskiego agresora. Polska i Litwa będą zabiegać o interesy Ukrainy na lipcowym szczycie NATO w Wilnie.

– Aby postanowienia szczytu NATO, które zapadną, w sposób klarowny wskazały perspektywę członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim dla Ukrainy. (…) Wierzymy w dobrą przyszłość dla naszych państw i dlatego zacieśniamy nasze relacje – podkreślił prezydent RP.

Przed wizytą prezydent Litwy zapowiedział kolejne wsparcie dla Ukrainy.

– Podpisaliśmy umowę między Litwą, Norwegią i norweską firmą Kongsberg, na mocy której kupimy i przekażemy Ukrainie dwa zaktualizowane systemy wyrzutni NASAMS, które zostaną dostarczone na Ukrainę w najbliższym możliwym terminie – zaznaczył prezydent Litwy, Gitanas Nauseda.

Prezydent Ukrainy dziękował za wsparcie humanitarne i obronne.

– Dziękuję naszym najważniejszym sojusznikom, Polsce i Litwie, za pomoc – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

To piąta wizyta polskiego prezydenta na Ukrainie od wybuchu wojny spowodowanej rosyjską agresją. Andrzej Duda pokazuje, że nasz kraj dalej będzie zabiegał o szerokie wsparcie dla Ukrainy – mówił politolog, dr Tomasz Szyszlak.

– Rola Polski w konflikcie czy w stosunku państw zachodnich do konfliktu, w zakresie wsparcia państw zachodu, jest kluczowa dla Ukrainy – wskazał dr Tomasz Szyszlak.

Rozmowę w Kijowie poprzedziły konsultacje w Hadze zorganizowane przez premiera Holandii, Marka Rutta, i sekretarza generalnego NATO, Jensa Stoltenberga.

– Musimy podjąć kroki w kierunku dalszego wspierania Ukrainy przez państwa członkowskie – zaznaczył premier Holandii.

Oprócz polskiego prezydenta na rozmowy w Hadze stawili się prezydenci Rumunii i Litwy oraz premierzy Norwegii, Belgii i Albanii. Szef NATO wskazał na konieczność dalszego wspierania Ukrainy oraz umacniania siły państw Sojuszu.

– Oczekuję na szczycie NATO, że sojusznicy uzgodnią bardziej ambitne cele wydatków na obronność, gdzie 2 proc. PKB będzie jedynie linią bazową, a nie sufitem – mówił Jens Stoltenberg.

Jak podkreślił, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania zwiększające możliwości obronne i gotowość do reakcji NATO. O potrzebie ważnych decyzji dla bezpieczeństwa Europy mówił prezydent Andrzej Duda. Przypomniał, ile dla bezpieczeństwa swojego i wschodniej flanki NATO zrobiła Polska.

– Poczyniliśmy historyczne inwestycje w naszą infrastrukturę, technologię i możliwości obronne. Dodatkowo pogłębiliśmy nasze zaangażowanie i relacje z sojusznikami i partnerami z całego świata – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Państwa Sojuszu obawiają się zmian za wschodnią flanką NATO.

– Jeśli Grupa Wagnera rozmieści swoich seryjnych morderców na Białorusi, wszystkie sąsiednie kraje staną w obliczu jeszcze większego niebezpieczeństwa destabilizacji – podkreślił prezydent Litwy, Gitanas Nauseda.

– Obecność Prigożyna na Białorusi to bardzo poważny i niepokojący problem. Musimy podjąć bardzo silne decyzje. Wymaga to bardzo twardej odpowiedzi NATO – zaznaczył Andrzej Duda.

Sekretarz generalny NATO zapewnił, że państwa sojusznicze są bezpieczne.

– Monitorujemy sytuację i jesteśmy gotowi, by bronić wszystkich naszych sojuszników, szczególnie tych, którzy są państwami granicznymi z Białorusią – mówił Jens Stoltenberg.

NATO chce jak najszybszego włączenia do Sojuszu Szwecji. Jednak akcesję blokuje Turcja, której nie podoba się funkcjonowanie w tym kraju Partii Pracujących Kurdystanu. Ankara uważa ją za organizację terrorystyczną. Szef NATO chce rozwiązać patową sytuację przed szczytem w Wilnie. Dojdzie do spotkania przedstawicieli Szwecji i Turcji.

– Spotkanie odbędzie się w Brukseli w przyszłym tygodniu – wskazał sekretarz generalny NATO.

Na szczycie w Wilnie zostaną przypieczętowane wypracowane już rozwiązania dotyczące wsparcia Ukrainy czy funkcjonowania Sojuszu – podkreślił dr Radosław Tyślewicz. NATO musi przygotować się na różne scenariusze.

– Na pewno będzie jeszcze na tym spotkaniu omawiana część tego, co może się wydarzyć, jakie mogą być czarne scenariusze, które będą wpływać na sytuację wewnętrzną, bądź ekonomiczną poszczególnych państw członkowskich NATO w Europie Środkowej – zaznaczył dr Radosław Tyślewicz z Akademii Marynarki Wojennej.

Dwudniowy szczyt NATO w Wilnie rozpocznie się 11 lipca.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl