fot. flickr.com

W Gdyni rozpoczęły się obchody Święta Morza

Złożeniem na morzu wieńców w hołdzie tym, którzy odeszli na wieczną wachtę zainaugurowano w piątek w Gdyni Dni Morza. Następnie w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka celebrowano Mszę Św. w intencji ludzi morza.

Po Eucharystii uczestnicy przemaszerowali do Płyty Marynarza Polskiego, gdzie wzięli udział w ceremonii otwarcia tegorocznych Dni Morza.

W programie Dni Morza, które potrwają do niedzieli, znalazło się wiele atrakcji, m.in. zwiedzanie jednostek morskich, regaty, turnieje, koncerty, wykłady i pikniki.

O. Edward Pracz, duszpasterz Ludzi Morza, podkreśla, że obchody Święta Morza mają bogatą tradycję, sięgającą czasów przedwojennych i mają charakter dziękczynny.

– Pierwsze święto celebrowano w 1932 roku i każdego roku w Gdyni, w morskim mieście, czcimy to święto. Chcemy Panu Bogu podziękować nade wszystko za to, że mamy dostęp do morza i że morze jest dla nas warsztatem pracy. 90 proc. towarów przewożonych jest drogą morską. Chcemy podziękować nie tylko za te towary, ale przede wszystkim za tych, którzy podróżują drogą morską. Dziękujemy za instytucje, przedsiębiorstwa morskie. Dzięki morzu możemy tutaj żyć, mieszkać, ubogacać naszą ojczyznę i nie tylko ojczyznę, ale być obecni w przestrzeni międzynarodowej – mówi o. Edward Pracz.

Finał obchodów Święta Morza i jednocześnie Święto Marynarki Wojennej przypada w niedzielę.

Tego dnia w południe przy Płycie Marynarza Polskiego w Gdyni odbędą się ostatnie uroczystości, które zakończy salut z okrętu-muzeum niszczyciela ORP Błyskawica.

Tegoroczne Dni Morza wpisują się w obchody przypadającego w tym roku jubileuszu 90-lecia Gdyni.

RIRM

drukuj