fot. PAP

Senat m.in. o rocznym urlopie rodzicielskim

Senatorowie zagłosują dziś m.in. nad nowelizacją Kodeksu Pracy wprowadzającą roczne, płatne urlopy rodzicielskie. Nowela jest realizacją postulatów tzw. matek I kwartału.

Nowela przewiduje, że roczne urlopy będą przysługiwały rodzicom wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r.

Senator Jan Maria Jackowski podkreślał, że jesteśmy dziś u progu katastrofy demograficznej. Zwracał uwagę, że mamy najniższy wskaźnik nakładu na politykę rodzinną w stosunku do PKB.

 – Inne kraje, nawet w gorszej sytuacji ekonomicznej od Polski potrafią docenić ten problem. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, co powtarzają mądrzy ludzie m.in. Ojciec Święty Franciszek, że bez dzieci nie ma przyszłości. Okazuje się, że ta polityka rodzi nowe problemy związane z migracją i emigracją – powiedział senator Jan Maria Jackowski.

Senator Michał Seweryński nie ukrywał rozczarowania, że rząd przy pracach nad nowelizacją nie przedstawił kompleksowego programu polityki prorodzinnej.

 – Tego oczekiwałem nie tylko od ministra pracy. Tego oczekiwałem w kwestiach emerytur i zabezpieczenia społecznego. Kiedy mówiliśmy o programie ochrony zdrowia rząd ani razu nie przedstawił żadnego kompleksowego, długofalowego programu. A przecież tak należy myśleć. Wiemy, że tendencje demograficzne te bardzo negatywne są trudne do odwrócenia. One wymagają działań długotrwałych – zaznaczył senator Michał Seweryński.

Senat będzie też głosował nad obywatelską ustawą o okręgach sądowych, która cofa reformę autorstwa byłego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina.

Na mocy tej reformy od początku tego roku 79 najmniejszych sądów rejonowych stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Jej odrzucenia chce PO, która dysponuje w Senacie wystarczającą do tego większością głosów.

RIRM

drukuj