Karta Dużej Rodziny. Od poniedziałku można składać wnioski

Od poniedziałku będzie można składać wnioski o Kartę Dużej Rodziny. Karty Dużej Rodziny uprawnią do zniżek m.in. w obiektach sportowych, muzeach czy komunikacji publicznej. Wydawać je będą wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast na wniosek zainteresowanych.

Karta przyznawana będzie każdemu członkowi rodziny z co najmniej trojgiem dzieci, także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat (w przypadku kontynuowania nauki). Dokument przyznawany będzie bezpłatnie i bez względu na dochód.

Inicjatorem wprowadzenia w Polsce Karty Dużej Rodziny jest Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Irena Bylicka, należąca do organizacji mówi, że taka karta ma ogromny wpływ na poprawę sytuacji rodzin wielodzietnych.

– Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny to był taki nasz cel, który ułatwia rodzinom wielodzietnym dostęp do kultury, sportu i edukacji pozaszkolnej, dzięki czemu rodziny są mniej dyskryminowane, tzn. łatwiej się do tych obiektów dostać – jest ciut taniej, bo wyprawa rodziny wielodzietnej do kina czy do teatru to w tej chwili ogromny wydatek. Ta karta natomiast nie tyle zlikwiduje, co zmniejszy ten wydatek i to jest bardzo ważne – mówi Irena Bylicka.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapowiada, że pierwsze Karty Dużej Rodziny będą wydawane w lipcu. Lista instytucji i firm, które zaoferują zniżki dla okazicieli karty ma być niebawem dostępna na stronie internetowej www.rodzina.gov.pl.

Program Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny jest uzupełnieniem lokalnych kart, które gminy przyznają swoim mieszkańcom.

RIRM

drukuj