E. Rafalska: Polska stawia na swobodę decydowania państw członkowskich UE w kwestiach polityki społecznej

Polska ma już osiągnięcia w polityce społecznej i stawia na swobodę decydowania państw członkowskich Unii Europejskiej w tych kwestiach – podkreśliła szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, odnosząc się do zakończonego w piątek unijnego szczytu społecznego.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej była dzisiaj gościem programu „Poranna Rozmowa Dnia” w Radiu Gorzów, lokalnej rozgłośni Polskiego Radia Zachód w Zielonej Górze.

W piątek w Goeteborgu liderzy instytucji Unii Europejskiej podpisali tzw. europejski filar spraw socjalnych, proklamując tym samym zbiór zasad dotyczących dostępu do zatrudnienia, warunków pracy i ochrony socjalnej. Zdaniem Elżbiety Rafalskiej, po okresie stawiania na wolny rynek, przepływ usług i osób Europa próbuje pokazać „społeczną twarz”.

„My swoją krajową politykę społeczną od dwóch lat realizujemy, ale różnie też to wygląda w różnych krajach” – oceniła minister.

Podkreśliła, że Polska stawia nacisk na swobodę decydowania w sprawach polityki socjalnej w zależności od sytuacji gospodarczej i społecznej w danym kraju.

„To Polska podkreślała od samego początku. (…) Mówimy o tym, że powinna być ta różnorodność polityk społecznych, że tu musi być swoboda decydowania w zależności od sytuacji gospodarczej, możliwości finansowych danego kraju, od rozwiązań, które już występują” – wyjaśniła.

Elżbieta Rafalska przekazała, że na samym początku była mowa o tym, że europejski filar może dotyczyć tylko krajów strefy euro.

„Nie było zgody na taką propozycję” – powiedziała.

Podkreśliła, że w kwestiach polityki społecznej: warunków zatrudnienia, warunków pracy i ochrony społecznej, Polska „na poszczególnych poziomach może się już pewnymi sukcesami nawet pochwalić”.

Europejski filar spraw socjalnych składa się z 20 podstawowych zasad uporządkowanych według trzech kategorii: równych szans i dostępu do zatrudnienia, uczciwych warunków pracy oraz ochrony socjalnej i integracji społecznej. Zasady te nie są wiążące dla państw członkowskich, ale mają być dla nich wytycznymi.

W dokumencie mowa jest np. o tym, że państwa UE mają dbać „o odpowiednie płace minimalne, by zapewnić, że zaspokojone będą potrzeby pracownika i jego rodziny”.

Elżbieta Rafalska przypomniała też w rozmowie, że trwają prace nad kodeksem pracy.

„Poprzednia komisja kodyfikacyjna pracowała znacznie dłużej. Był to czteroletni okres pracy. Tu mamy niespełna jeszcze półtora roku pracy komisji, trzeba trochę jeszcze poczekać” – powiedziała.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl