fot. pixabay.com

Sejmowe komisje przyjęły z poprawkami nowelizację prawa oświatowego

Sejmowe komisje edukacji oraz obrony narodowej przyjęły z poprawkami nowelizację przepisów oświatowych. Rozwiązania zaproponowane przez resort edukacji i nauki mają wzmacniać konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

Nowelizacja prawa oświatowego ma zwiększać nadzór nad zajęciami prowadzonymi w szkole przez stowarzyszenia i inne organizacje. Dyrektor szkoły (na 2 miesiące przed terminem planowanych zajęć) będzie musiał uzyskać szczegółowe informacje o planach organizacji, które chcą wejść do szkół i mieć kontakt z uczniami. By takie zajęcia mogły się odbyć, potrzebna będzie pozytywna opinia kuratora oświaty.

– W ustawie jest mowa o tym, że kurator oświaty będzie mógł się sprzeciwiać (kiedy będą prosili go o to rodzice) wejściu do szkoły takiej organizacji pozarządowej, która ma demoralizować dzieci – zaznaczył minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek.

We wtorek do późnych godzin wieczornych nad nowymi przepisami debatowały sejmowe komisje edukacji oraz obrony narodowej. Posłowie nie zgodzili się na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, wysłuchanie publiczne oraz na skierowanie przepisów do prac w podkomisji. Opozycja oskarżała rząd, że chce ręcznie sterować szkołą za pomocą kuratorów. Pojawiły się propozycje, które miały wzmacniać dyrektora.

– Aby nie można było odwołać dyrektora bez wypowiedzenia w trakcie roku szkolnego – powiedziała poseł Krystyna Szumilas z Koalicji Obywatelskiej.

Poprawki opozycji zostały odrzucone. Politycy KO chcieli, by kurator nie miał wpływu na to, jakie organizacje wchodzą do szkół. Według poprawki zgłoszonej przez poseł Krystynę Szumilas decyzja miała pozostać w rękach dyrektora placówki.

Poseł Katarzyna Lubnauer chciała z kolei, by czas na weryfikację zajęć i organizacji wchodzących do szkół został skrócony, by cały proces został zamknięty w ciągu kilku dni.

Wiceminister edukacji i nauki, Dariusz Piontkowski, odpowiadał, że nowe przepisy pozwalają lepiej realizować rodzicom ich konstytucyjne prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. W interesie rodziców jest, by weryfikować zajęcia dodatkowe, na jakie miałyby uczęszczać dzieci, także przez kuratora.

– To jest wyraźne wzmocnienie roli rodziców i zabezpieczenie ich przed zajęciami, które mogłyby być dla dzieci niebezpieczne – podkreślił wiceminister Dariusz Piontkowski.

Przegłosowane zostały poprawki Prawa i Sprawiedliwości, mające poparcie resortu edukacji i nauki. Z obowiązku uzyskania pozytywnej opinii kuratora zwolnione zostały organizacje harcerskie. Sejmowe komisje pozytywnie zaopiniowały przepisy. Za przyjęciem projektu zagłosowało 39 posłów. 34 było przeciw.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl