fot. PAP/Paweł Supernak

Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała kandydaturę L. Staroń na RPO

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydaturę na Rzecznika Praw Obywatelskich zgłoszonej przez Prawo i Sprawiedliwość senator Lidii Staroń. Jedocześnie rekomendacji posłów nie uzyskał drugi kandydat (wskazany przez Polskie Stronnictwo Ludowe) prof. Marcin Wiącek. Różnice były minimalne, co zapowiada ogromne emocje w trakcie kolejnych głosowań.

 W batalii o fotel Rzecznika Praw Obywatelskich kandydaturę prof. Marcina Wiącka zgłosiło PSL. Wsparła go niemal cała opozycja: Koalicja Obywatelska, Lewica, Polska 2050, ale też politycy Porozumienia, jak m.in. Jarosław Gowin.

W trakcie sejmowej komisji sprawiedliwości, która opiniowała kandydaturę na Rzecznika Praw Obywatelskich, nie wszystkie słowa prof. Marcin Wiącka opozycja przyjmowała z entuzjazmem. Zwłaszcza wtedy, gdy był pytany o Trybunał Konstytucyjny i jego obecny skład.

– Nie może być tak, że jedne organy państwa kwestionują legalność funkcjonowania innych. To nie służy ochronie wolności praw człowieka. Ochronie praw człowieka służy pewność prawa i pewność procedur – zaznaczył prof. Marcin Wiącek.

Tutaj kandydat popierany przez kluby opozycyjne mówił, że są wyroki Trybunału, które skuteczniej chronią obywateli i nie mogą być kwestionowane.

W swojej wizji bycia Rzecznikiem Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek mówił o potrzebie szerokiego programu wsparcia osób bezdomnych. Zapowiedział też spotkanie z prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Uznał, że często człowiek ubiegający się o zasiłek jest traktowany nieuczciwie.

Kandydatura prof. Marcina Wiącka nie zyskała rekomendacji sejmowej komisji, choć różnica była minimalna – jeden głos na korzyść niezrzeszonej senator Lidii Staroń.

– Od lat nie jestem w żadnej partii. Jestem senatorem nie tylko niezależnym, ale także startowałam sama. To był mój komitet. Zawsze po stronie ludzi – powiedziała senator Lidia Staroń.

Senator Lidia Staroń zapowiedziała pomoc w sprawach spółdzielców oraz osób z niepełnosprawnościami, walkę z lichwą i mobbingiem. Podnosiła też m.in., że brakuje dziś w Polsce ustawy o biegłych sądowych. Przekonywała, że jako rzecznik będzie kontynuowała działania prowadzone przez nią już teraz.

 TV Trwam News

drukuj