fot. PAP/Tomasz Gzell

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości negatywnie zaopiniowała uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustaw sądowych

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości negatywnie zaopiniowała w środę uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustaw sądowych. Głosowanie w tej sprawie na Sali Plenarnej Sejmu odbędzie się w czwartek.

Za negatywną opinią wobec uchwały Senatu zagłosowało 14 członków Komisji, 10 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nowela ustaw sądowych rozszerza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadza zmiany w procedurze wyboru Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Chodzi przede wszystkim o niepodważanie statusu sędziów wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa.

Według opozycji, a także środowisk sędziowskich, projektowane zmiany wyraźnie ograniczą niezależność sędziów. W ubiegłym tygodniu Senat opowiedział się za odrzuceniem przepisów w całości.

Sejm może zmienić decyzję Senatu. Patrząc na rozkład głosów, tak się prawdopodobnie stanie – wskazuje senator Prawa i Sprawiedliwości prof. Włodzimierz Bernacki.

– Rzeczywiście w sytuacji, kiedy projekt sejmowy stał się ustawą, trafił do Senatu, został odrzucony przez większość senacką, wydaje się być jasnym, czytelnym to, że Sejm jednak będzie chciał przyjąć tę wersję ustawy, która już została jakiś czas temu przegłosowana w Sejmie. Chciałbym tu bardzo mocno podkreślić, ta ustawa, jest ustawą, która ma przywrócić ład i porządek. Doprowadzić do sytuacji takiej, w której sędziowie rzeczywiście będą koncentrowali się na tym, co najważniejsze dla obywateli, a więc orzekaniem w sprawach a nie dyskusją nad legalnością czy też nielegalnością takich, czy innych organów państwa – podkreśla prof. Włodzimierz Bernacki.

W ubiegłym tygodniu krytyczną opinię wobec ustawy wydała Komisja Wenecka. Z kolei Komisja Europejska zaleca Polsce, aby ta wzięła pod uwagę zastrzeżenia organu doradczego Rady Europy.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj