fot. PAP/EPA

Liban uformował nowy rząd

Po miesiącu negocjacji między dwoma głównymi partiami, Liban uformował nowy rząd. Jego głównym zadaniem jest wyprowadzenie kraju z głębokiego kryzysu politycznego i ekonomicznego.

Poprzedni rząd Libanu podał się do dymisji pod koniec października ubiegłego roku. Miało to miejsce po masowych manifestacjach ulicznych i oskarżeniach wobec rządu o doprowadzenie do najgorszej od dziesięcioleci sytuacji gospodarczej w kraju. Obecnie jego dług wynosi 86 miliardów dolarów, czyli ponad 150 procent PKB. Do nowego rządu weszli reprezentanci chrześcijańskich i muzułmańskich środowisk Libanu.

– Wyrażam uznanie dla powstania, które pchnęło do realizacji tej drogi. Liban wygrał. Jest to rząd, który spełnia aspiracje protestujących w całym kraju po ponad trzech miesiącach gniewu i będzie dążył do spełnienia ich żądań – powiedział Hassan Diab, premier Libanu.

Nowy premier Hassan Diab przedstawia się jako bezpartyjny fachowiec. Był ministrem edukacji w poprzednim rządzie. Teraz priorytetem ma być wyjście z kryzysu ekonomicznego i zmniejszenie bezrobocia. Premier Diab obiecał, że rząd będzie brał pod uwagę postulaty protestujących.

– Jeśli chodzi o sytuację gospodarczą, to powtarzam, że naszym priorytetem będzie jak najszybsze zajęcie się wszystkimi kwestiami związanymi z gospodarką i sektorem bankowym, a także kursem walutowym – podkreślił Hassan Diab.

Powołanie nowego rządu nie zakończyło jednak protestów społecznych. W stolicy manifestanci nadal domagają się powołania rządu, który nie będzie związany ze skorumpowanymi partiami politycznymi i libańską elitą polityczną.

Przez to, że nowy rząd jest politycznie wspierany przez Iran, może mieć trudności z uzyskaniem międzynarodowego i regionalnego wsparcia potrzebnego do uniknięcia załamania gospodarczego.

 

TV Trwam News

drukuj