fot. PAP/EPA

Liban: kolejne starcia demonstrantów z policją w Bejrucie

W stolicy Libanu, Bejrucie, doszło w niedzielę późnym wieczorem do kolejnych starć antyrządowych demonstrantów z policją. Tak jak dzień wcześniej, w zamieszkach rannych zostało kilkadziesiąt osób.

Demonstranci starli się z policją w centrum miasta, w pobliżu parlamentu. Siły bezpieczeństwa użyły przeciwko nim gazu łzawiącego, pałek i armatek wodnych.

Antyrządowe protesty trwały w niedzielę też w innych miastach Libanu, gdzie demonstranci m.in. podpalali lokalne biura partii politycznych, w tym byłego premiera Saada Haririego i prezydenta Michela Aouna.

Demonstranci są przeciwni powrotowi na stanowisko premiera Libanu Saada Haririego, który ustąpił 29 października pod wpływem masowych manifestacji ulicznych i oskarżeń całej politycznej elity Libanu o korupcję i doprowadzenie do najgorszej od dziesięcioleci sytuacji gospodarczej kraju. Od tego czasu trwają negocjacje między głównymi partiami na temat sformowania nowego gabinetu.

Na poniedziałek prezydent Michel Aoun zapowiedział konsultacje z parlamentem w sprawie powołania nowego premiera i rządu. Według protestujących mimo wcześniejszych obietnic powołania rządu pozapartyjnych ekspertów, prezydent może ponownie powierzyć misję sformowania rządu Haririemu.

Demonstranci domagają się utworzenia rządu niezwiązanego z partiami zaliczanymi do politycznego establishmentu.

Agencja Reutera zauważa, że Liban potrzebuje pilnie nowego rządu, który wyprowadziłby kraj z obecnego impasu politycznego i kryzysu gospodarczego. Zagraniczni kredytodawcy są gotowi pomóc krajowi, ale tylko wówczas, gdy będzie on miał stabilny rząd zdolny do przeprowadzenia koniecznych reform.

PAP

drukuj