fot. flickr.com

Apel Patria Nostra do KE o wykonanie prawomocnego wyroku ws. przeprosin śp. Karola Tendery przez niemiecką stację ZDF

Stowarzyszenie Patria Nostra apeluje do Komisji Europejskiej o wykonanie prawomocnego wyroku ws. przeprosin śp. Karola Tendery przez niemiecką stację ZDF. Petycja w tej sprawie została wystosowana do wiceprzewodniczącej Komisji Very Jourovej, która zapowiedziała, że złoży wizytę w Polsce. Unijna komisarz będzie rozmawiać z naszymi władzami na temat praworządności.

Stowarzyszenie Patria Nostra chce, żeby Vera Jourova pomogła w realizacji postanowienia sądu w Krakowie, który nakazał ZDF publikację przeprosin. Wyrok kwestionuje Federalny Trybunał Sprawiedliwości.

Mec. Lech Obara, Prezes Stowarzyszenia Patria Nostra, ocenił, że Niemcy łamią prawo, co zasługuje na interwencję Komisji Europejskiej.

– Wyrok polskiego sądu, który powinien być uznany w sposób oczywisty, bezwzględny i natychmiastowy, wyrok ten, został wbrew przepisom prawa merytorycznie zweryfikowany przez niemiecki sąd. Jest to niedopuszczalne łamanie prawa i zasad uznawania wyroku. W związku z tym chcemy przypomnieć i zwrócić uwagę, żeby wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, a więc osoba, która przewodniczy strażnikowi prawa europejskiego (Komisji Europejskiej), zajęła się tą sprawą  – powiedział Lech Obara.

Śp. Karol Tendera wytoczył proces niemieckiej telewizji ZDF za użycie określenia „polskie obozy śmierci” wobec nazistowskich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Majdanek. Batalia sądowa trwa od 6 lat.

Petycję, jaką do wiceprzewodniczącej KE wystosowało Stowarzyszenie Patria Nostra, można podpisać na stronie www.citizengo.org.pl.

RIRM

drukuj