fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Od soboty Tydzień Konstytucyjny

250 prawników spotka się jutro – w niemal 200 szkołach w całej Polsce – z uczniami, w ramach rozpoczynającego się Tygodnia Konstytucyjnego. Akcję pod hasłem „#mojakonstytucja” patronatem objął Rzecznik Praw Obywatelskich.

Celem spotkań ma być zwrócenie uwagi uczniów na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego. Wspólnie z uczniami prawnicy mają sprawdzać jak ustawa zasadnicza chroni prawa i wolności. Podczas lekcji mają być analizowane przypadki różnych spraw konstytucyjnych.

Cała akcja przypada w czasie politycznego sporu wokół TK, który z polskiego parlamentu został przez opozycję przeniesiony do instytucji Unii Europejskiej.

Pojawia się pytanie: w jaki sposób będą prowadzone zajęcia z uczniami i jak RPO ewentualnie przedstawi młodym sprawę sporu wokół TK – komentuje poseł Marek Ast z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

– Trzeba zobaczyć jak te lekcje będą wyglądały – czy one będą miały jakąś z góry określoną tezę, czy będą abstrahowały od bieżącego sporu politycznego. Gdyby miały faktycznie nawiązywać do tego konfliktu wokół TK, myślę że byłoby to bardzo niedobrze. Znamy stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, jeżeli chodzi o spór wokół TK. Sam RPO przystępował do skarg składanych na ustawy uchwalone przez Sejm ws. TK, więc trudno liczyć na jakikolwiek obiektywizm z jego strony – mówi Marek Ast.

RPO Adam Bodnar czy sędzia TK Andrzej Rzepliński nie ukrywają, że stoją po jednej stronie politycznego sporu wokół TK. Dodatkowo RPO został wybrany w następstwie sojuszu środowisk lewicowych i Platformy Obywatelskiej – zaznaczył – poseł Marek Ast.

RIRM

drukuj