fot. PAP/Mateusz Marek

TK wyda w czwartek wyrok dot. wydłużenia kadencji RPO

W czwartek Trybunał Konstytucyjny ogłosi wyrok w sprawie przepisów dotyczących wydłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich. We wtorek Trybunał zakończył zadawanie pytań stronom.

Przedłużenie kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich na podstawie ustawy, w sytuacji gdy nie został wybrany jego następca, jest niezgodne z konstytucją. Takie stanowisko zaprezentowali wnioskodawcy oraz przedstawiciele Prokuratora Generalnego oraz Sejmu.

– Na dzisiaj mamy do czynienia z fikcją prawną polegającą na tym, że mamy Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO w świetle konstytucji już nie ma, ponieważ jego kadencja upłynęła – podkreślał poseł Arkadiusz Mularczyk.

Dr Adam Bodnar przekonywał z kolei, że wykonywanie przez niego obowiązków Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie kadencji jest jego moralnym obowiązkiem oraz zadaniem wobec państwa i obywateli.

– To jest tak jak z ratownikiem na kąpielisku. Jak ratownikowi kończy się służba o godz. 12.00, a nie przyszedł kolega, bo się spóźnił, nie dojechał autobus, to ratownik nie może opuścić kąpieliska – podkreślił dr Adam Bodnar, p.o. Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dr Adam Bodnar musiał odpowiedzieć na szereg pytań sędziów Trybunału. Zakończyły one rozprawę. W czwartek Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie.

– Trybunał Konstytucyjny uznaje sprawę za dostatecznie wyjaśnioną do wydania orzeczenia. Na tym zamykam rozprawę – podkreśliła Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Tymczasem sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydaturę posła PiS, Bartłomieja Wróblewskiego, na Rzecznika Praw Obywatelskich.

– Jeśli zostanę wybrany na RPO, będę działał ponadpartyjnie, ponieważ moim zdaniem Rzecznik nie jest od stawania po stronie rządu czy opozycji. Uważam, że ten urząd powinien być apolityczny i aideologiczny – podsumował Bartłomiej Wróblewski.

Rekomendacji nie uzyskali pozostali kandydaci: Piotr Ikonowicz zgłoszony przez Lewicę oraz profesor Sławomir Patyra, którego popierały Koalicja Obywatelska i PSL. Wybór nowego Rzecznika nastąpi najprawdopodobniej na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Bartłomiej Wróblewski ma poparcie większości sejmowej. Musi jednak zabiegać o głosy w Senacie, gdzie większość należy do opozycji.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl