fot. twitter.com/zus_pl

Spora liczba Polaków nie chce przechodzić na emeryturę pomimo osiągnięcia do tego prawa

Co raz więcej osób decyduje się dalej pracować, pomimo uzyskania uprawnień emerytalnych. W ubiegłym roku 60 procent osób, które osiągnęło wiek emerytalny, podjęło decyzję o tym, by od razu przejść na emeryturę.

Na cały pakiet „Emerytura Plus” w bieżącym roku rząd przeznaczy blisko 36 mld zł – poinformowała minister Marlena Maląg.

– Same nakłady na trzynastą emeryturę to ponad 12 miliardów złotych – mówiła minister Marlena Maląg.

Do tego dochodzi waloryzacja świadczeń i czternasta emerytura.

– Ponad 11 miliardów złotych trafi do ponad 9 milionów emerytów – podkreśliła szef resortu rodziny.

Emeryci chcą dalej pracować, mimo że otrzymują wsparcie. Prezes ZUS-u, prof. Gertruda Uścińska, zwróciła uwagę, że w ostatnich 3 latach utrzymuje się pozytywny trend dotyczący przechodzenia Polaków na emeryturę.

– W ubiegłym roku 60 proc. Polaków podjęło decyzję, że z chwilą osiągnięcia wieku, przechodzi na emeryturę. To jest bardzo dobry wskaźnik. Około 25 proc. dokonuje takiej decyzji w ciągu roku od osiągniecia wieku emerytalnego, a 15 proc. pracuje ponad rok od tego zdarzenia – powiedziała prof. Gertruda Uścińska.

Dla porównania w 2017 r. ponad 88 proc. osób przeszło na emeryturę natychmiast, 7,7 proc. w ciągu roku, a 4 proc. co najmniej rok po nabyciu uprawnień.

Wielu Polaków decyduje się pracować dłużej ze względu na sytuację ekonomiczną – wskazał Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. pomorskim.

– Jedną z tych motywacji, żeby przedłużyć aktywność zawodową, jest to, że każdy rok aktywności zawodowej dłużej powoduje, iż nasze świadczenie emerytalne wzrośnie o około 8-10 proc. – oznajmił Krzysztof Cieszyński.

Decyzja o tym, by pracować dłużej, już po osiągnieciu wieku emerytalnego, przynosi także inne korzyści – dodała prezes ZUS-u.

– Myślę, że to jest bardzo dobry trend z punktu widzenia naszych oczekiwań dotyczących kontynuacji aktywności ekonomicznej, nie tylko z punktu widzenia wysokości samej emerytury, ale z punktu widzenia dalszej aktywności zawodowej, która ma szereg korzyści ogólnospołecznych i gospodarczych – podsumowała prof. Gertruda Uścińska.

Obecnie wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. W 2017 r. zostali powołani doradcy emerytalni, którzy pomagają klientom w podjęciu decyzji o momencie przejścia na emeryturę.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl