fot. twitter.com/ARiMR_oficjalne

[TYLKO U NAS] W. Stróżyk: Osoby z rocznika 1953 nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków o zmienioną emeryturę

Wszystkie osoby, które miały przed 1 stycznia 2013 roku ustalone emerytury wcześniejsze i potem po osiągnieciu wieku emerytalnego, miały ustalone prawo do emerytury powszechnej, to te osoby otrzymają należne świadczenia podwyższonej wysokości wraz z wyrównaniem z urzędu. Nie ma potrzeby składać żadnego wniosku – powiedziała Wanda Stróżyk, dyrektor do spraw świadczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Osoby urodzone w 1953 roku uzyskają zmienione emerytury. Jest to efekt specjalnej ustawy rozszerzającej wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2019 roku.

– Od 1 stycznia 2013 roku zmieniła się ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i wprowadzony został podwyższony wiek emerytalny. Docelowo miał on dla kobiet i mężczyzn wynosić 67 lat i stąd też osoby urodzone w 1953 roku zostały zaskoczone zmianą tego przepisu i nie mogły podejmować takich ważnych życiowo decyzji z wyprzedzeniem. Na skutek odwołań, wystąpień głównie kobiet urodzonych w 1953 roku, 6 marca 2019 roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność tego zapisu z konstytucją dla kobiet urodzonych w 1953 roku, które miały prawo do wcześniejszej emerytury – wskazała gość Radia Maryja.

W tej chwili ustawą z czerwca 2020 roku wykonaliśmy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, ustawa weszła w życie i kolejno będziemy realizować jej zapisy – kontynuowała.

– Zasada była taka, że osoby, które miały ustalone emerytury wcześniejsze przed 1 stycznia 2013 roku i złożyły wniosek po osiągnięciu wieku emerytalnego o emeryturę powszechną, do ustalenia wysokości tej emerytury odejmowane były z podstawy wymiaru wszystkie dotychczas wypłacone wcześniejsze emerytury, w związku z tym nierzadko te emerytury były nawet niższe od dotychczas pobieranych emerytur wcześniejszych, dlatego to rozwiązanie było niekorzystne dla rocznika 1953 – powiedziała Wanda Stróżyk.

Ustawa dokonała rozszerzenia ilości osób uprawnionych, którymi początkowo były tylko kobiety.

– Jeżeli chodzi o ustawę, to warto tutaj wspomnieć, że ona rozszerzyła krąg osób uprawnionych, inaczej go określiła niż Trybunał Konstytucyjny, który ograniczał się wyłącznie do kobiet, a ustawa, która weszła właśnie w życie, reguluje zasady dla osób urodzonych w 1953 roku niezależnie od płci, czyli mogą korzystać z tego przepisy zarówno kobiety jak i mężczyźni. Dodatkowo również tutaj rozszerzono wykaz emerytur w obniżonym wieku emerytalnym, po których można się ubiegać o wyrównanie tych emerytur ustalonych w powszechnym wieku emerytalnym. Tak też emerytura wcześniejsza to jest między innymi taka wynikają z długiego okresu zatrudnienia, to jest emerytura nauczycielska, górnicza, dla osób, które pracowały w szczególnych warunkach czy na przykład na kolei – mówiła dyrektor do spraw świadczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu.

Osoby z rocznika 1953 nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków o zmienioną emeryturę.

– Wszystkie osoby, które miały przed 1 stycznia 2013 roku ustalone emerytury wcześniejsze i potem po osiągnieciu wieku emerytalnego, miały ustalone prawo do emerytury powszechnej, to wszystkie te osoby otrzymają należne świadczenia podwyższonej wysokości wraz z wyrównaniem z urzędu. Nie ma potrzeby składać żadnego wniosku – podsumowała gość „Aktualności dnia”

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Wandy Stróżyk można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl