Podatek od hipermarketów na początku 2016 r.?

Już w pierwszym kwartale przyszłego roku powinien zacząć obowiązywać podatek od hipermarketów – zapowiada poseł Prawa i Sprawiedliwości Henryk Kowalczyk. Dla Polski będzie to nowe rozwiązanie. Rocznie do budżetu ma przynieść 3,4 mld zł.

Projekt PiS-u, który trafi do Sejmu, przewiduje 2-proc. podatek od przychodów sklepów o powierzchni powyżej 250 m kw.

Współtwórca programu gospodarczego PiS-u, poseł Kowalczyk mówi, że ustawa w tej sprawie znajduje się w pakiecie gotowych projektów, który zaprezentowała kandydatka na premiera Beata Szydło.

Będziemy się starali, aby ta ustawa weszła jak najszybciej. Zakładamy, że powinniśmy go przyjąć w czasie pierwszych stu dni rządów. Są dwa cele; po pierwsze – opodatkowanie tych dochodów, które są wyprowadzane za granice przez sklepy wielkopowierzchniowe. Szacujemy, że wpływ do budżetu to byłaby kwota 3,4 mld zł. Drugi cel – wyrównanie konkurencji między sklepami wielkopowierzchniowymi a naszym, mniejszym, rodzimym handlem – zaznacza Henryk Kowalczyk.

Z uzasadnienia projektu wynika, że w 2013 r. 175 sieci handlowych, które działały w sektorze sprzedaży detalicznej, wpłaciło łącznie podatki dochodowe w wysokości 440 mln zł. Kwota ta stanowi – wg autorów propozycji – 0,47 proc. ich przychodów.

Rozwiązanie podatkowe, proponowane dziś przez Prawo i Sprawiedliwość, wcześniej zastosowano na Węgrzech. Funkcjonuje tam podatek obrotowy, a jego stawki wynoszą od 0,1 do 2,5 proc.


RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl