Samorządy idą na wojnę z rządem

Samorządowcy będą naciskać na rząd w sprawie zmiany zasad finansowania edukacji. Na 27 września przygotowują wielką akcję protestacyjną.

Ulicami Warszawy przejdzie wówczas manifestacja lokalnych włodarzy, którzy zaniosą do Sejmu własny projekt zmian w Karcie nauczyciela i ustawie o systemie oświaty.

Akcja samorządowców to efekt ich niezadowolenia z polityki resortu edukacji, który na razie biernie przygląda się ich propozycjom zmian w oświacie, powiedział Marek Wójcik, dyrektor biura Związku Powiatów Polskich.

„Chcemy wskazać na miejsca w których należałoby dokonać korekty prawnych a także finansowych, które spowodowałyby, że ta jakość edukacji będzie jeszcze wyższa. Chcemy wspólnie z nauczycielami i rodzicami z pracownikami oświaty porozmawiać o tym co można byłoby w przyszłości bliskiej lub dalszej polepszyć” – powiedział Marek Wójcik.

Związkowcy nie zgadzają się ze zmianami, które chcą wprowadzić w Karcie Nauczyciela samorządowcy, ponieważ znacznie ograniczą oni przywileje nauczycieli.

Toczą się w tej sprawie rozmowy, ale nie przynoszą na  razie żadnych rezultatów – powiedział Wojciech Jaranowski, rzecznik prasowy Solidarności Oświatowej.

„W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają rozmowy w tej sprawie. Jak dotychczas nie doszło do żadnych uzgodnień. Związki krytycznie odniosły się do pomysłów samorządowców. Ostatnie spotkanie w sprawie wynagrodzeń też nie przyniosło żadnych porozumień. Związki zawodowe sprzeciwiły się likwidacji podatków do wynagrodzenia nauczycieli. Jutro odbędzie się kolejne spotkanie. Spotkanie będzie dotyczyło systemu awansu zawodowego i kształcenia nauczycieli. Mamy nadzieję, że te propozycje samorządowców nie wejdą w życie.” –sygnalizował Wojciech Jaranowski.

 

Wypowiedź Wojciecha Jaranowskiego


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj