S. Karczewski: nie ma zagrożenia, by sędziowie SN wyłonieni przez KRS byli upolitycznieni

Nie ma żadnego zagrożenia, aby sędziowie Sądu Najwyższego wyłonieni przez KRS, byli upolitycznieni – powiedział PAP marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Podczas posiedzenia KRS rozpoczętego w czwartek w zeszłym tygodniu, a zakończonego we wtorek, Rada podjęła cztery uchwały o przedstawieniu prezydentowi Andrzejowi Dudzie wniosków o powołanie łącznie 40 wskazanych osób na sędziów Sądu Najwyższego. Rada wyłoniła: 20 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, 7 kandydatów na wakaty w Izbie Cywilnej, 12 kandydatów na stanowiska w Izbie Dyscyplinarnej (w tej izbie cztery wakaty pozostały nieobsadzone) i jedną kandydaturę na wakat w Izbie Karnej.

Politycy opozycji zarzucają KRS wyłonienie sędziów, którzy – jak podkreślają – są powiązani ze środowiskiem prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

Stanisław Karczewski pytany o krytyczne opinie dotyczące kandydatów na sędziów SN ocenił, że „opozycja powtarza jak mantrę stwierdzenie o upolitycznieniu” Sądu Najwyższego.

„To nie jest upolitycznienie, to jest wybór” – podkreślił.

„W tej chwili sędziowie są absolutnie neutralni i nie są polityczni. To jest stare myślenie totalnej opozycji jeszcze z czasów przeszłych, zamierzchłych komunistycznych” – ocenił marszałek Senatu.

Według niego „absolutnie” nie ma żadnego zagrożenia, aby sędziowie wyłonieni przez KRS byli upolitycznieni.

„To jest stwierdzenie, które świadczy o nieznajomości funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości” – podkreślił Stanisław Karczewski.

Na pytanie, czy spodziewa się, że prezydent przyjmie te kandydatury marszałek Senatu powiedział: „Ja się spodziewam, że pan prezydent podejmie taką decyzję, która będzie decyzją adekwatną i potrzebną, bo Sąd Najwyższy powinien funkcjonować zgodnie z prawem jakie zostało uchwalone przez parlament”.

W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN – do obsadzenia są łącznie 44 stanowiska sędziowskie. We wtorek w Monitorze Polskim opublikowano drugie obwieszczenie prezydenta – o ogłoszeniu naboru na 11 kolejnych wolnych stanowisk sędziowskich w SN.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl