St. Karczewski: odstąpiliśmy od prac nad projektem ustawy ws. aborcji

Senatorowie odstąpili od prac nad projektem dotyczącym tzw. aborcji. Musimy poczekać, jakie będą wyniki prac sejmowych ws. przepisów aborcyjnych – poinformował marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W proponowanym wstępnym projekcie była mowa o wykluczeniu możliwości przerywania ciąży w sytuacji, kiedy istnieje podejrzenie zespołu Downa u dziecka.

Na razie jednak prace nad przepisami dotyczącymi życia nienarodzonych zostały w Senacie wstrzymane.

Jednak – jak stwierdził marszałek Stanisław Karczewski – jeśli w przyszłości będzie taka potrzeba, może się pojawić ponadpartyjna propozycja projektu w tej sprawie.

– Pojawił się pomysł (propozycja), żeby Senat był autorem pewnego kompromisu, kompromisu również politycznego. Chcieliśmy zwrócić się również do senatorów opozycji i mieć wspólny i ponadpolityczny program ustawy. Stwierdziliśmy jednak (jestem przekonany, że słusznie), że musimy poczekać, jakie będą wyniki prac nad tą ustawą w Sejmie. Te prace się rozpoczną. Zobaczymy, w jakim kształcie ta ustawa zostanie przyjęta przez Sejm i w związku z tym wstrzymaliśmy się od projektu senackiego – powiedział marszałek Stanisław Karczewski.    

Dziś w kontekście parlamentarnych prac nad polskimi przepisami aborcyjnymi w Parlamencie Europejskim odbędzie debata o prawach kobiet w Polsce.

RIRM

drukuj